12 marca 2020 roku minister zdrowia poinformował o pierwszej śmiertelnej ofierze koronawirusa w Polsce. Przez rok epidemia zebrała potworne żniwo: nie żyje już ponad 46 tys. osób. Na samym tylko Mazowszu - 5979.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Długie lata mieszkałem w bloku przy Łukasiewicza 12 na osiedlu Tysiąclecia. To charakterystyczny ośmiopiętrowiec na skrzyżowaniu z al. Kobylińskiego, naprzeciwko cmentarza, na pewno go kojarzycie. Na długim korytarzu każdego z pięter – 17 drzwi. Razy 9 (bo jest jeszcze parter) – 153 mieszkania. Załóżmy – z górką – że w każdym cztery osoby. Razem 612. Według encyklopedii PWN to na pograniczu średniej i dużej wsi.

Zaokrąglijmy – gdyby wszyscy zmarli na Mazowszu z powodu koronawirusa mieszkali na moim blokowisku, byliby lokatorami aż 10 takich wielkich bloków. Gdyby chcieli wybrać się do Orlen Areny, wszyscy by się do niej nie zmieścili, bo nasza hala ma "tylko" 5500 miejsc.

Porównania niezbyt adekwatne do sytuacji? Być może, ale oddające jej powagę.

Dokładnie rok temu na COVID-19 zmarła pierwsza osoba w Polsce. Potem liczba ofiar koronawirusa zaczęła rosnąć i rosnąć, nie zatrzymała się do dziś. Kryją się za nią twarze naszych bliskich, przyjaciół, sąsiadów. Swoich planów nie zrealizują już cenieni mieszkańcy naszego regionu: kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich Mariusz Wojtalewicz, prezes Społem PSS "Zgoda" Krzysztof Chojnacki, od lat związany z samorządem Adam Sierocki.

Im wszystkim oddajmy dziś hołd – minutą ciszy w samo południe. Zatrzymajmy się, tak jak i mieszkańcy wielu polskich miast (przeczytacie o nich na wyborcza.pl). Razem z nami będą prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, marszałek Mazowsza Adam Struzik i wiele innych osób.

Nie zapominajmy przy tym, że wirus wciąż jest groźny. Dbajmy zwłaszcza o seniorów, ale i o siebie, zachowujmy dystans, nośmy maseczki. Szczególnie w obliczu zapowiedzianego na Mazowszu lockdownu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem