Po interwencji płońskich dziennikarzy skorygował pierwotną informację i zamieścił przeprosiny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W połowie grudnia na stronie internetowej parafii Świętej Trójcy w Krajkowie pod Raciążem ks. Zbigniew Kluba obwieścił: "Taka forma wizyty [duszpasterskiej na zaproszenie - red.] pozwoli na wspólną modlitwę, poświęcenie mieszkania, rozmowę oraz przedstawienie parafianom planów i zamierzeń parafii na najbliższy rok, np. termomodernizację budynków parafialnych oraz zbiórkę ofiar (po 200 zł od każdej rodziny, po 100 zł od osób samotnych) na planowane inwestycje".

Jako że kolęda ma być na zaproszenie, duchowny poprosił, by czekać na niego przy furtce, na drodze, a w blokach umieszczać obrazek religijny lub karteczkę „zapraszamy” przy drzwiach. 

Zapis "niestosowny"

Sprawą, w związku z kontrowersyjnym zapisem o kolędowych kwotach, zajął się portal Płońsk w Sieci. Rzeczniczka Kurii Diecezjalnej Płockiej Elżbieta Grzybowska najpierw podziękowała mu za sygnał, a potem poinformowała, że odbyła się rozmowa z ks. Klubą. Miał przyznać, że zapis dotyczący ofiary podczas kolędy istotnie był "niestosowny".

Po interwencji płońskich dziennikarzy ksiądz zobowiązał się do skorygowania informacji i zamieszczenia przeprosin.

Mea culpa

Jak on sam wyjaśniał tę sprawę? Dawidowi Turowieckiemu, autorowi tekstu w Płońsku w Sieci, wskazywał starania o pozyskanie dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację kościoła, plebanii i domu parafialnego, co wymaga również wkładu własnego. W grę miałyby też wchodzić nieplanowane wydatki choćby na naprawę dachu plebanii i domu parafialnego. M.in. na to parafii są potrzebne pieniądze.

Na koniec wyjaśnienia na łamach portalu proboszcz poprosił o wybaczenie każdego, kogo swoim wcześniejszym wpisem uraził.

Obecnie na stronie internetowej parafii jest już skorygowana informacja dla wiernych. Już nie ma 200 czy 100 zł, tylko wiadomość, że ofiary na planowane inwestycje –„jak w latach ubiegłych” – mogą być dobrowolne.

"Przepraszam za wcześniejsze sugestie finansowe. MEA CULPA" – napisał ks. Kluba.

Skorygowana informacja na stronie internetowej parafii w Krajkowie
Skorygowana informacja na stronie internetowej parafii w Krajkowie  -

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Same rozpadające się parafie z dziurawymi dachami. Kto by pomyślał?
  @dekatolicyzacja.jest.potrzebna
  Jak to było w "Klerze"? Nie chodzi o to, żeby zebrać, ale żeby zbierać. :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Rozumiem, ze ksiadz wystawialby rachunki i faktury vat za pobieranie pieniedzy.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Mało, ciągle mało.
  Probostwo to dom proboszcza.
  Czy ja zbieram na remont dachu mojego domu ?
  To dlaczego proboszcz chce zbierać na remont dachu probostwa ?
  A jeśli budynek nie jest jego własnością, to czy płaci za wynajem ?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Ja tez wyceniłem: jeden zgwałcony ministrant/dziecko z katechezy/pielgrzymki - 25 lat, dwóch ministrantów/dwoje dzieci z katechezy/pielgrzymki i więcej - dożywocie. I co teraz?
  @gustav_mahler

  Świeckie państwo to wartość intelektualna sama w sobie. Nie wynika ze zdemoralizowania kleru, nie jest karą za występki kleru, nie rezygnujemy z niej, gdy kler jest porządny.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @gustav_mahler
  Wszystko w liczbie mnogiej
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Probostwa w ruinie...
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Do roboty darmozjady, a nie pieniadze od ludzi wyludzac! Za malo sie jeszcze nachapaliscie?! (nie)Rzad co rusz wam podsypuje grosza na propagande i sianie nienawisci z ambon, a grosz ten z podatkow pracujacych, niekoniecznie wierzacych ludzi pochodzi. Zamiast kasowac czas bulic odszkodowania dla ofiar kieckowych pedofilow!
  Te 100-200 zl lepiej wydac np. na pizze, by wesprzec gastronomie lub przekazac na schronisko dla zwierzat, Orkiestre itd., lecz nie na leniwych, zgnusnialych, nienawistnych pedofilskich pasibrzuchow!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Poślijcie ich na ciarkę.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Nie chodzi o to by zebrac, ale by zbierac "Kler"
  już oceniałe(a)ś
  4
  0