Zmar w nocy z niedzieli na poniedzia貫k w swoim domu rodzinnym w Borutach w powiecie makowskim, mia 71 lat. W 2017 r. w plebiscycie P這cczanin Roku zosta uhonorowany tytu貫m Superp這cczanina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Absolwent Niższego i Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, pracę dyplomową "Rozumienie wolności w tomizmie i marksizmie" pisał pod kierunkiem ks. dr. Tadeusza Rutowskiego. Potem studiował na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1980-1984 odbył studia doktoranckie w Akademii Alfonsjańskiej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Od 2001 r. - profesor nauk teologicznych.

W latach 1974-1977 - wikariusz w Rypinie i Płońsku, od 1985 do 2002 r. - pracownik Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - od asystenta do profesora nadzwyczajnego (1998). Od 36 lat profesor Wyższego Seminarium Duchownego i Studium Posoborowego Diecezji Płockiej. Wykładał etykę, teologię moralną, katolicką naukę społeczną, spowiednictwo.

Wykładał również w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Akademii Humanistycznej im A. Gieysztora w Pułtusku, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Należał m.in. do:

 • Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II,
 • Ogólnopolskiej Sekcji Teologów Moralistów,
 • Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce,
 • Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce,
 • Mieszanej Komisji do spraw Dialogu Kościoła Katolickiego i Starokatolickiego Kościoła Mariawitów,
 • Zarządu Stowarzyszenie Synagoga Płocka,
 • Towarzystwa Naukowego Płockiego.

W TNP przewodniczył ostatnio Sekcji Dialogu, w której publicznie poruszał ważne społecznie tematy, zapraszał zupełnie niespodziewanych gości. Zaangażowany m.in. w dialog polsko-żydowski, polsko-mariawicki, aktywny uczestnik Tygodni Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jeden z płocczan, dzięki którym udało się odbudować starą synagogę i utworzyć w niej Muzeum Żydów Mazowieckich. Lubił rozmawiać z ludźmi, szukał ich podczas różnych wydarzeń i w różnych miejscach, także typowo świeckich.

Ostatnio odkrył media społecznościowe, gdzie dzielił się swoimi spostrzeżeniami z internautami - prowadził bloga, był na Facebooku i YouTube. Zastanawiał się nad spadkiem liczby powołań, jeden z ostatnich wpisów dotyczy wyborów 2020...

Ale o tym w naszym kolejnym tekście o tym cenionym duchownym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  "ceniony duchowny i naukowiec, cz這wiek dialogu"
  Czyli wyj徠ek od regu造 w鈔鏚 (nie tylko) p這ckiego kleru.
  ju ocenia貫(a)
  3
  1
  Takich osob juz coraz mniej . TO PO PROSTU D O B R Y C Z L O W I E K B Y L ! Prosba - pamietajcie o N I M !!!
  ju ocenia貫(a)
  1
  0