Mam już 80 lat. Tak, jestem płocczaninem z urodzenia. Urodziłem się gdzieś w piwnicy przy Zduńskiej, do której podczas okupacji moich rodziców wygnali Niemcy - wspomina Jan Szymański, pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych z Płockiem, autor wielu artykułów i publikacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Informacja o nominacji w plebiscycie na Płocczanina Roku była dla niego zupełnym zaskoczeniem. Dowiedział się o niej, przebywając poza domem: – Ktoś mnie zaczepił w mieście. Powiedział: „Ostatnio wspominali o tobie w Gazecie Wyborczej" – opowiada. I sam dopytuje o innych nominowanych.

A wyniki? Te mają być, przypomnijmy, ogłoszone 18 sierpnia podczas uroczystości w 100. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. – W spokoju na nie poczekam – dodaje Jan Szymański.

Swoją wiedzę związaną z rodzinnym miastem przekazywał w wielu artykułach na łamach takich czasopism i gazet, jak „Notatki Płockie”, „Tygodnik Płocki”, „Petro Echo”, „Sygnały Płockie”, czy „Gazeta na Mazowszu” (dodatek do „Gazety Wyborczej”). W 2019 r. Książnica Płocka wydała album pt. „Wszystkie miejscowości położone nad Wisłą żyją. Płock mój najdroższy też”, który jest sentymentalną podróżą do przedwojennego Płocka i okolic za sprawą unikalnych fotografii czy pocztówek. To album „prosto z serca”, jak mówiła o tej publikacji dyrektorka Książnicy Płockiej i zarazem Płocczanka Roku 2017, Joanna Banasiak.

***

Wyniki plebiscytu poznamy 18 sierpnia podczas uroczystości w 100. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami.

Płocczanina Roku 2019 wybieramy za pomocą SMS-ów.

Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2019 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do godz. 12 w piątek, 14 sierpnia. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

- Beata i Mieczysław Kamińscy - 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)

- Magdalena Król - 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)

- Jan Milner - 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)

- Jacek Ostrowski - 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)

- Marcin Siwek - 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)

- Jan Szymański - 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem