16 czerwca o godz. 18 rozpocznie się wyjątkowe, wirtualne spotkanie z prezydentami polskich miast i marszałkiem woj. mazowieckiego Adamem Struzikiem. Będą poważne rozmowy, trochę żartów, świetna muzyka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galę poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, zaśpiewa m.in. Wojciech Mazolewski. Zapraszają redaktor naczelny Adam Michnik, wydawca Jerzy Wójcik i redakcja „Gazety Wyborczej”.

Gala Supermiasta wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. To nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia samorządów.

Te trzy dekady to spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje, przemiany społeczne; nasze miasta są teraz zupełnie inne niż na początku lat 90. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? Zapytaliśmy o to mieszkańców 31 polskich miast.

W plebiscycie, który miał formę internetowego głosowania, wzięło udział ponad 39 tysięcy osób. Wyniki pokazały, jak bardzo nasze miasta się różnią – i jak bardzo są wyjątkowe.

Nasza duma to np. pięknie odnowione tereny nad rzekami i przywrócenie ich miastom (Szczecin, Bydgoszcz, Gorzów), inwestycje komunikacyjne (most Solidarności w Płocku, metro w warszawie, lotnisko w Gdańsku), przedsięwzięcia gospodarcze (Targi Kielce, fabryka Opla w Gliwicach) i kulturalne (Literacki Sopot, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Teatr Stary), inicjatywy ekologiczne (walka ze smogiem w Krakowie), wreszcie – zjawiska społeczna (wielka solidarność wrocławian w czasie powodzi, wartości związane z hasłem „Wolne miasto Poznań”).

Uroczyste podsumowanie plebiscytu – 16 maja. Ze względu na okoliczności gala odbędzie się online. Ale to nie ma wpływu na jej atrakcyjność.

W programie: wystąpienie Adama Michnika, debaty z prezydentami polskich miast i marszałkiem Mazowsza (o tym, jak zmieniały się samorządy przez 30 lat, o tym, jak walczyły z koronawirusem, o tym, jakie są ich relacje z rządem), muzyka (zagrają dla nas Wojciech Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy).

A także wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne. Całość poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Gala będzie transmitowana na wyborcza.pl. Zaczynamy o godz. 18.

Rząd a samorząd. Debata z marszałkiem Mazowsza

Adam Struzik weźmie udział w debacie o przyszłości polskich samorządów, ich relacji z rządem. Jego współrozmówcami będą prezydenci:

 • Rafał Trzaskowski (Warszawa),
 • Jacek Karnowski (Sopot),
 • Jacek Majchrowski (Kraków).

W niedawnej rozmowie z „Wyborczą” Adam Struzik mówił:

– Niestety, w Polsce można zaobserwować, że od pięciu lat narastają tendencje centralistyczne, samorządom odbierane są zadania i pieniądze. Przykład? Choćby wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które odebrano samorządom wojewódzkim i przekazano strukturom rządowym. Na samorządy przerzucono 60–70 proc. kosztów funkcjonowania szkół podstawowych i średnich – bez wspomagania ich odpowiednią subwencją oświatową. Rząd obniżył podatki i nie zrekompensował samorządom utraty wpływów z tego źródła. W efekcie mają one coraz większe kłopoty ze zbilansowaniem swoich budżetów. Zbliżamy się do tego, od czego odchodziliśmy w 1990 roku.

(...) Ujemne skutki odczujemy najpierw poprzez zmniejszoną liczbę inwestycji. Samorządy będą mogły mniej dołożyć do inwestycji unijnych, a do tego dojdzie krach spowodowany epidemią koronawirusa. Pod koniec tego roku okaże się, jaki jest los samorządowców. Z powodu spowolnienia gospodarczego już na koniec pierwszego kwartału tego roku budżet województwa mazowieckiego jest niższy o 100 mln zł od zakładanego. A wtedy jeszcze nie było skutków epidemii.

(...) Pomysły, że można wszystkim zarządzać centralnie, są chore. Państwo zdecentralizowane, oparte na samorządach, zawsze łatwiej sobie poradzi z kłopotami niż zarządzane dyktatorsko. A chodzi tu o wszystkie samorządy: gospodarcze, zawodowe, o organizacje pozarządowe. I wierzę głęboko, że taka idea zwycięży i powrócimy na ścieżkę rozwoju.

Plebiscyt Supermiasta

Most Solidarności sukcesem 30-lecia w Płocku. Postawiło na niego aż 29 proc. głosujących w plebiscycie Supermiasta. Remontowi nabrzeża wiślanego do miejsca na podium zabrakło ledwie jednego punktu procentowego. O włos wyprzedziły go rewolucja drogowa i czysta woda.

Przypomnijmy: najpierw to mieszkańcy poszczególnych miast proponowali wydarzenia czy inwestycje, które według nich są największymi sukcesami na ich terenach. Następnie redakcyjne jury tworzyło z nich listę. Na naszej płockiej znalazło się 12 pozycji. Wśród nich były nie tylko duże inwestycje, takie jak budowa drugiej przeprawy mostowej czy modernizacja nabrzeża wiślanego, ale też wydarzenia czy procesy takie jak sukcesy sportowe płockich drużyn, letnie festiwale, rozwój szkół wyższych czy wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Dodajmy, że ten ostatni w miastach takich jak Płock jest dziś obowiązkowy; kiedy go jednak wprowadzano u nas, w skali kraju był raczej nowością.

Oto wyniki. Tak głosowali płocczanie:

 • most Solidarności – 29 proc.
 • rewolucja drogowa – 18 proc.
 • czysta woda – 14 proc.
 • nabrzeże wiślane – 13 proc.
 • budżet obywatelski – 7 proc.
 • festiwalowy Płock – 6 proc.
 • sukcesy sportowe – 3 proc.
 • place zabaw, zielone siłownie, orliki – 2 proc.
 • szkoły wyższe – 2 proc.
 • inwestycje oświatowe – 2 proc.
 • osiągnięcia kulturalne – 2 proc.
 • nowe tereny inwestycyjne – 2 proc.
Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem