Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Niech każdy, zanim uda się do szpitala, zmierzy sobie temperaturę – prosi dyrektor. – Jeśli ktoś ma gorączkę, duszności czy inne objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem, jeśli miał styczność z osobą zakażoną czy podejrzewaną o zakażenie, kontaktował się z kimś, kto właśnie wrócił z zagranicy, niech od razu zgłasza to personelowi. My takie osoby i tak przyjmiemy, udzielimy porady, pomocy medycznej, ale wiedząc o potencjalnym zagrożeniu, od razu zastosujemy ostrzejszy reżim sanitarny, tak by nikt z pracowników oraz innych pacjentów się nie zakaził.

W czwartek rano na oddziałach zakaźnym i płucnym było łącznie 22 pacjentów – w tym osoba z wcześniej już stwierdzonym koronawirusem. Na SOR w ciągu ostatniej doby zgłosiło się 107 chorych, a 38 z nich zostało poddanych hospitalizacji. W sumie w szpitalu wykonano 19 testów (w tym kilka właśnie na SOR), co od początku epidemii daje łączną liczbę 490.

– Tych pobrań mamy teraz trochę więcej, ponieważ ludzie śmielej się zgłaszają na izbę przyjęć, także ci z gorączką, więc od razu profilaktycznie pobieramy od nich materiał do badań – wyjaśnia Stanisław Kwiatkowski. I dodaje: – Przez cały weekend szpital będzie pracował jak w każdy inny dzień, więc nie ma co czekać z dolegliwościami, tylko od razu należy skorzystać ze szpitalnej pomocy.

Odpukać – na razie nikt z personelu medycznego płockiej placówki nie choruje z powodu koronawirusa. – Dziś, w czwartek, jedna z największych płockich firm przekaże nam środki ochrony osobistej dla medyków i pacjentów oraz dwa respiratory – informuje także dyrektor Kwiatkowski.

Ale ma też jeszcze jeden apel, do wszystkich: – Ta epidemia wciąż trwa, dlatego proszę, żeby w czasie wielkiej majówki jeszcze wytrzymać, nie gromadzić się, nie spotykać w dużym gronie z osobami, z którymi od jakiegoś już czasu nie mieliśmy kontaktu. Nigdy nie wiadomo, kto może nas zakazić. Pozostańmy w rodzinnym gronie, tak jest najbezpieczniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.