Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do tej pory podczas Międzyszkolnych Spotkań Twórczych uczniowie ze szkół podstawowych zmagali się z różnymi zadaniami. Budowali np. statek podwodny czy tworzyli mieszkańca Jeziora Możliwości, a przy tym trenowali umiejętność pracy w grupie oraz działanie pod presją czasu. Organizowały je Szkoła Podstawowa nr 11 i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Tym razem, ze względu na sytuację epidemiologiczną, imprezy w takiej formie przeprowadzić się nie da. Dlatego, tak jak cała edukacja, tak i to wydarzenie przenosi się do sieci. I tak 15. edycja Międzyszkolnych Spotkań Twórczych odbędzie się w formie konkursu w internecie.

Aby do niego przystąpić, należy najpierw przeczytać tę oto historię:

„14 lutego bieżącego roku wszystkie stacje telewizyjne i radiowe podały nietypowy komunikat – nad naszą planetą pojawiły się dziwne obiekty latające. Widoczne były przez jedną minutę, a następnie, tak jak nagle pojawiły się, tak szybko zniknęły. Jednakże nie to było najdziwniejsze. Wszyscy ci, którzy obserwowali to zjawisko, jednoznacznie stwierdzili, że nieziemskie statki miały kształt liter: ó, u, rz, ż, ch, h.

Obserwatorzy widzieli także, jak z pojazdów wyłaniają się dziwne postacie. Byli przerażeni! Chwilę później w różnych redakcjach rozdzwoniły się telefony. Przerażeni słuchacze twierdzili, że widzieli kosmitów.

Niestety nie wyglądali oni tak, jak w filmach. Podobnie jak pojazdy, którymi przybyli na naszą planetę, przypominali swoim kształtem litery: ó, u, rz, ż, ch, h. Owe litery składały się z elementów, które możemy odnaleźć w najbliższym otoczeniu. Kobieta, która była najbliżej, dokładnie opisała przybysza: „...wyglądał jak litera U chodząca na ludzkich nogach, zamiast rąk miał małe ptasie skrzydełka, głowę jak telewizor, do którego przypięte były sokole oczy; zamiast nosa trąba słonia, uszy jak u królika, a na samej górze jedna antenka radiowa. Gdy mnie zobaczył, uśmiechnął się i pomachał skrzydełkiem. Wtedy zrozumiałam, że jest przyjacielem ludzi».

Naukowcy szybko stwierdzili, że muszą to być przedstawiciele niedawno odkrytej planety Ortomatyki, czyli Ortomaci. Zaczęli oni snuć różne teorie o tym, jakie gatunki mogą żyć na tej planecie. Doszli do wniosku, że Ortomatykę zamieszkują także: Matematykostworki, Liczbonogi, Cyfroryby, Literołazy, Pierwiastkosmutki, Liczydrzewka, Unki, Uszki, Uje, Rzyżaby, Żetnimki, Kwiatkochlebki, Warzywomiśki, Kanapogóry i jeszcze wiele innych...".

A oto zadania konkursowe. Można wybrać jedno, dwa, a nawet trzy:

1. Wyobraźcie sobie, że w waszym domu pojawił się jeden z tych kosmitów. Wybierzcie jedną nazwę kosmity i wspólnie narysujcie go na kartce formatu A4 lub A3. Po narysowaniu wykonajcie zdjęcie lub skan rysunku i prześlijcie go na adres mst@sp11plock.pl.

2. Wspólnie ułóżcie opowiadanie o dobrych kosmitach, którzy wylądowali na naszej planecie. Nadajcie im nazwy i narysujcie ich. Pamiętajcie o tym, żeby podać cel wizyty gości oraz ich zamiary. Napisane odręcznie lub w wersji komputerowej opowiadania prześlijcie na adres mst@sp11plock.pl.

3. Z dostępnych w domu materiałów wykonajcie model planety Ortomatyki. Zastanówcie się szczególnie nad jej kształtem. Może mogłaby coś przypominać, np.: cukierka, lizaka, jakieś zwierzę lub rzecz? Wykonajcie również jej mieszkańców, ich domy, ulice, miasta, otaczającą przyrodę itp. Gdy zakończycie pracę, zróbcie zdjęcie swojego dzieła, a następnie wyślijcie je na adres mst@sp11plock.pl.

Organizatorzy przypominają, że na przesłanych zdjęciach lub skanach prac mogą znajdować się tylko wykonane dzieła. Pamiętajcie też o wypełnieniu i załączeniu do maila formularza zgody na przetwarzanie danych osobowych i publikację pracy na stronach internetowych. Formularz dostępny jest na stronie MSCDN (plock.mscdn.pl) oraz SP 11 (sp11plock.pl).

Każda przesłana praca zostanie włączona do galerii „Ortomaci – domowi kosmici", która znajdzie się na stronach MSCDN Wydział w Płocku, profilu FB MSCDN i Kwartalnika Edukacyjnego Meritum oraz SP 11 w Płocku. Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.