Supermiasta to plebiscyt na największe sukcesy 30-lecia samorządu. To wy zdecydujecie, która inwestycja czy zjawisko zwycięży w naszym mieście.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na co głosowali inni, jakie są plebiscytowe zasady - czytajcie w serwisie specjalnym Supermiasta

Od kilku tygodni prosimy płocczan, żeby pomogli innym mieszkańcom naszego miasta w wyborze. Dostają zadanie, by na podium ustawili swoje subiektywnie najlepsze typy, zaczynając od najważniejszego dokonania.

Dziś gościmy na naszych łamach ludzi pióra: Macieja Woźniaka i Małgorzatę Garkowską. Ich opinie - niżej.

Małgorzata Garkowska

autorka powieści obyczajowych

– Na moim podium ustawiłam kolejno:

 1. Nabrzeże wiślane. To miejsce jest mi szczególnie bliskie. Gdy myślę Płock – od razu przed oczami mam Wisłę. Nie tylko zachwycający widok ze skarpy, ale też spacer brzegiem rzeki, kiedy mogę cieszyć oczy kojącym pięknem Tumskiego Wzgórza.
 2. Budżet obywatelski. Tak wiele świetnych i potrzebnych projektów zrealizowało miasto dzięki zaangażowaniu swoich obywateli, że nie sposób nie docenić takiego pomysłu.
 3. Czysta woda. To bardzo ważne, bo woda to źródło życia, to zdrowie, a dzięki nowoczesnej oczyszczalni możemy pić ją prosto z kranów.

Maciej Woźniak

poeta, bibliotekarz

– Po przemyśleniu podaję mój subiektywny ranking:

 1. Czysta woda. To, co najważniejsze, bywa najmniej widoczne, przezroczyste. Dlatego największym sukcesem naszego samorządowego 30-lecia jest woda w kranie. Woda, którą można pić ze smakiem i unikając uczestnictwa w procederze zwanym sprzedażą wody butelkowanej.
 2. Most Solidarności. Nowy most jest ogromny i majestatyczny, a w jego nazwie pobrzmiewa patos. Jednak rzeczy majestatyczne i patetyczne rzadko są przydatne na co dzień i służą zwykłym ludziom. Tymczasem most Solidarności właśnie taki jest: jednocześnie wspaniały i bardzo nam wszystkim potrzebny.
 3. Budżet obywatelski. Miła to i rzadka sytuacja, kiedy władza nie czuje się mądrzejsza od obywateli. Kiedy oddaje im w ręce przynajmniej część ich własnych spraw. Kiedy pozwala obywatelom pamiętać, że demokracja to nie tylko polityczny zgiełk i kłótnia.
Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem