Do plebiscytu wybraliśmy 12 inwestycji, zdarzeń, zjawisk, które mogły zaistnieć tylko dlatego, że 30 lat temu do życia powołano samorządy i samym mieszkańcom oddano prawo decydowania o tym, co dla ich miejscowości jest najważniejsze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt Supermiasta - raport specjalny, a w nim szczegóły, zasady głosowania, Wasze pierwsze wybory

Adam Mieczykowski

dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej (płocczanin od 30 lat)

– Moja pierwsza myśl była taka: co tu wybrać, skoro wszystko, co zaproponowaliście, jest takie ważne... No ale jak trzeba… Przyjąłem taką zasadę, żeby wyróżnić to, co jest próbą oddziaływania miasta nie tylko na nie samo, ale na okolicę, na rejon. I w tej sytuacji ustawiłem to tak:

  1. Most Solidarności. Trudno, że sporo czasu stał bezużyteczny, ale w końcu ktoś te dojazdy wybudował, ktoś dołączył obwodnicę. Hm… może nie taka powinna być ta kolejność, ale nowy most otworzył możliwość rozwoju lewobrzeżnych osiedli oraz gmin po drugiej stronie Wisły.
  2. To, co się wciąż dzieje – i to jest zauważalne – to szkoły wyższe. Ich rozwój powoduje, że Płock promieniuje na okolice, coraz więcej jest u nas studentów spoza miasta. To wszystko się dopiero tworzy. Moje obserwacje innych miast z ostatnich 20 lat pozwalają mi postawić tezę, że inwestowanie naszych kolejnych samorządów w wyższe uczelnie było bardzo ambitne. Bo przedtem Płock był taki robotniczo-produkcyjny. To, co się zaczęło i już trwa, to duża szansa dla Płocka. Po epidemii zmieni się mentalność nas wszystkich i długo jeszcze będziemy doceniać możliwość kształcenia się blisko domu.
  3. Z tym miejscem mam kłopot, bo chciałbym postawić na kulturę, ale… wciąż brak mi sali koncertowej (śmiech). Dlatego miejsce na podium daję naszym festiwalom, czyli temu, co sprawiło, że przyjeżdża tu mnóstwo młodych ludzi, którzy w wakacje czynią z Płocka jakby zupełnie inne miasto. Zapoczątkowano to dawno temu, wciąż jest kontynuowane. W festiwalach jest potencjał, niezależnie od tego, o jaki gatunek muzyczny chodzi.

Tu głosujcie!

Regulamin plebiscytu Supermiasta

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. Zapraszamy do udziału. I do przesyłania opinii, komentarzy: supermiasta@plock.agora.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem