Do plebiscytu wybraliśmy 12 inwestycji, zdarzeń, zjawisk, które mogły zaistnieć tylko dlatego, że 30 lat temu do życia powołano samorządy i samym mieszkańcom oddano prawo decydowania o tym, co dla ich miejscowości jest najważniejsze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt Supermiasta - raport specjalny, a w nim szczegóły, zasady głosowania, Wasze pierwsze wybory

Longin Garkowski

były opozycjonista, działacz podziemnej „Solidarności”

– Przed przedstawieniem mojej trójki chcę powiedzieć, że jestem zwolennikiem demokracji bezpośredniej. Jeżeliby obowiązywał u nas ten system polityczny, dzisiaj to pani Kowalska i pan Kowalski podejmowaliby decyzje, począwszy od trawnika, na zmianie konstytucji skończywszy, a nie „nieomylny”’ poseł Kaczyński.

A oto moja trójka największych sukcesów 30-lecia samorządu w Płocku:

  1. Budżet obywatelski. Chociaż uważam, że jest to namiastka. Zadam też pytanie: jak wielu znamy szwajcarskich polityków? Tam wybierani przedstawiciele administrują państwem dla wspólnego dobra, a nie rządzą dla dobra własnego, swoich kolegów i koleżanek oraz najbliższych, zawłaszczając kraj.
  2. Czysta woda. Pamiętam, gdy woda w kranach była chlorowana. Zapach był nieładny. Trzeba było poczekać kilka minut po nalaniu do czajnika na odchlorowanie, żeby następnie zagotować. A dzisiaj jest super i przy okazji – dużo zdrowia dla wszystkich. Nie dajcie się zakazić!!!
  3. Tu miałem dwójkę równych kandydatów. Rewolucje drogowe oraz place zabaw, zielone siłownie, orliki. Na początku lat 60. ubiegłego stulecia w mieszkaniach i na podwórkach było dużo dzieci, a jeszcze nie było komputerów. Z trzech domów w Płocku: Jachowicza 44, Bielska 22 i 24 tylko do „elektryka’’ codziennie rano wychodziło nas 14 osób. Na podwórku była tylko piaskownica. Całe popołudnia graliśmy w piłkę. Często tłukliśmy tą piłką sobie i sąsiadom szyby. Dobrze, że są takie miejsca jak place zabaw, zielone siłownie czy orliki.

Oto nasze propozycje. Głosujcie!

Regulamin plebiscytu Supermiasta

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. Zapraszamy do udziału. I do przesyłania opinii, komentarzy: supermiasta@plock.agora.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem