Do plebiscytu wybraliśmy 12 inwestycji, zdarzeń, zjawisk, które mogły zaistnieć tylko dlatego, że 30 lat temu do życia powołano samorządy i samym mieszkańcom oddano prawo decydowania, co dla ich miejscowości jest najważniejsze. O tym, na co zagłosowały bądź zagłosują, opowiadają dziś Jolanta Głowacka i Ewa Luma.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt Supermiasta - raport specjalny, a w nim szczegóły, zasady głosowania, Wasze pierwsze wybory

Oto nasze propozycje. Głosujcie!

Jolanta Głowacka

rzeczniczka straży miejskiej w Płocku, uczestniczka Klasówek z Płocka

– Oto moje „podium”:

 1. Nabrzeże wiślane. Trudno by mi było wyobrazić sobie panoramę Płocka bez Wisły. Wyremontowane bulwary to świetne miejsce na spacer, randkę, przejażdżkę rowerem. W sezonie letnim można popływać po Wiśle.
 2. Budżet obywatelski daje nam możliwość wpływania na zmiany, jakie zachodzą w naszym otoczeniu, oraz wzmacnia identyfikację z miejscem zamieszkania. Sam udział w projekcie mieszkańców sprawia, że wzrasta wiedza obywateli na temat tego, w jaki sposób to miasto funkcjonuje.
 3. Festiwalowy Płock. Jestem zwolenniczką organizowania przez miasto dużych imprez, które promują Płock i przyciągają do niego rzesze ludzi z Polski i z zagranicy. Jedną z ich zalet jest to, że pozwalają nam, płocczanom, na nawiązanie nowych znajomości, kontaktów, na większą otwartość.

Ewa Luma

kierowniczka działu oświatowo-edukacyjnego Książnicy Płockiej

– Stworzyłam swój ranking:

 1. Nabrzeże wiślane. Wśród nadwiślańskich miast Płock ma najpiękniejsze położenie na wysokim wzgórzu. Remont nabrzeża podkreślił i oprawił jak brylant tę urodę. To teraz cudowne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Szczerze miło jest mi zabierać tam na spacer moich gości czy odwiedzającą rodzinę. Z dumą obserwuję ich zachwyt naszymi bulwarami. A teraz sama nie mogę się doczekać, kiedy pójdę tam na spacer.
 2. Szkoły wyższe – ich rozwój to szansa dla rozwoju miasta. Nasza młodzież studiująca na uczelniach innych miast Polski często już do Płocka nie wraca. Tym samym znikają z miasta niejednokrotnie wybitne umysły, osobowości i talenty. Rozwój szkolnictwa wyższego to cenne działanie z myślą o następnych pokoleniach płocczan.
 3. Rewolucja drogowa. To długo oczekiwane, natychmiast odczuwalne dla WSZYSTKICH zmiany. To zmniejszenie ilości spalin samochodowych w mieście, gdzie powietrze i tak jest już poważnie zanieczyszczane przez Orlen. Jestem bardzo zadowolona ze ścieżek rowerowych. To zdrowie i komfort poruszania się. Bez problemu mogę dojechać rowerem na działkę, cmentarz komunalny czy odległe od Wielkiej Płyty osiedle Podolszyce.

***

Regulamin plebiscytu Supermiasta

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. Zapraszamy do udziału. I do przesyłania opinii, komentarzy: supermiasta@plock.agora.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem