Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorką akcji jest Anna Zołoteńko. Jak mówi, pomysł przyszedł jej do głowy po rozmowie z koleżanką, która jest lekarzem.

– Wszyscy w czasach epidemii mamy ciężko, ale nie mam wątpliwości, że najtrudniej mają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Oni są na pierwszej linii frontu. Pracują ciężko, nie mając czasu na nic. Nie mają głowy do tego, by przygotować sobie porządny obiad – opowiada Zołoteńko. – Możemy więc wspomóc ich dobrym słowem, nie wychodzić z domu, ale też wpłacić datek, za który dostarczymy im ciepły posiłek.

Zagrożenie koronawirusem jednoczy ludzi

Pani Anna zaprosiła do udziału kilka płockich restauracji. Większość z nich pozytywnie zareagowała na akcję. I tak codziennie ponad 40 obiadów jest rozwożonych na SOR oraz oddział zakaźny w szpitalu na Winiarach i do stacji ratownictwa medycznego. Wśród posiłków jest pizza, ale też makarony – np. z sosem pomidorowym, cukinią i bakłażanem – czy burgery z białą kiełbaską.

– Nie ma czasu, by przy dostarczaniu posiłków z nimi rozmawiać, ale już po uśmiechu widać, że są wdzięczni – mówi Zołoteńko i dodaje, że akcja będzie trwała, dopóki starczy na nią pieniędzy. – Restauratorzy, z którymi rozmawiałam, mówili, że są w stanie przyrządzić za darmo posiłek dla 40 osób. Ale nie codziennie. Zwyczajnie finansowo nie daliby rady. Za to naliczyli bardzo niskie stawki za obiad. Bo im też zależy, żeby medykom pomagać, a nie na nich zarabiać.

Niech trudny czas się skończy

W czwartek wieczorem na koncie było prawie 4 tys. zł. – Liczę, że każdego dnia będą wpływały pieniądze, byśmy mogli wspierać medyków, aż epidemia minie. W jedności siła! – mówi pani Anna i kończy rozmowę apelem, byśmy słuchali zaleceń i nie wychodzili z domu. – Im lepiej zastosujemy się do tych obostrzeń, tym szybciej pokonamy epidemię i ten trudny czas się skończy.

Przypomnijmy, że w Płocku dwie restauracje Festa Italiana i Bistro No 35 dołączyły się do akcji #gastropomaga. Już od kilku dni bezpłatnie dowożą posiłki dla personelu medycznego.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.