Minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zadeklarowała w środę, że w związku z zawieszeniem działalności placówek oświatowych, rodzice opiekujący się dziećmi w wieku do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Mazowszu, informuje, że zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga chore dziecko. Jest pomocny także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, który funkcjonuje równolegle z obowiązującymi instrumentami, wprowadziła specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem.

– Jeżeli więc w związku ze zwalczaniem zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej nastąpiło zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, to jeden z rodziców może zostać w domu i zająć się dziećmi, które mają mniej niż 8 lat – dodaje Piotr Olewiński.

Jak otrzymać ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, wystarczy złożyć specjalne oświadczenie – druk dostępny jest na stronie zus.pl – u swojego pracodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przekazać je natomiast do placówki ZUS.

– Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym – podkreśla Olewiński. – Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy-zlecenie. Zasiłek przysługuje na równi matce, jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Przysługuje on łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem