Zarówno w płockiej filii Politechniki Warszawskiej, jak i w Mazowieckiej Uczelni Publicznej wykłady i ćwiczenia odbywają się zgodnie z planem. W razie czego uczelnie są gotowe uczyć przez internet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Płocka? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter

Część uczelni w kraju w związku z zagrożeniem koronawirusem odwołała zajęcia. Na przedpołudniowej konferencji prasowej minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaapelował, by w miarę możliwości przenieść kształcenie na platformy internetowe. W Płocku jak na razie rektorzy nie podejmują decyzji kompletnie zmieniających funkcjonowanie uczelni.

– U nas zajęcia odbywają się zgodnie z planem – informuje prof. Janusz Zieliński, prorektor ds. filii PW w Płocku. – Uczelnia zgodnie z wytycznymi kolegium rektorskiego wprowadziła zabezpieczenia dotyczące zachowania higieny. Przed wejściem do każdego z naszych budynków jest dozownik ze środkiem dezynfekującym. Kupiliśmy też takie środki do łazienek.

Prof. Zieliński dodaje, że w środę weźmie udział w kolegium dziekanów Politechniki Warszawskiej w stolicy. Następnie jest planowane spotkanie rektorów z ministrem Jarosławem Gowinem.

– Jeżeli zapadnie decyzja o zawieszeniu zajęć, mamy odpowiednie systemy informatyczne, za pomocą których jesteśmy w stanie przejść na nauczanie online – mówi prof. Zieliński i dodaje, że czeka też na decyzje dotyczące działalności studenckiej – np. organizacji juwenaliów.

W Mazowieckiej Uczelni Publicznej zajęcia również odbywają się bez zmian.

– Na bieżąco przekazujemy studentom komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego. Zwiększyliśmy też środki higieniczne, wywiesiliśmy informacje ze specjalnymi instrukcjami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa. Studenci są informowani, że – jeśli wrócili z zagrożonych terenów – przez 14 dni zostali w domach – mówi rektor MUP prof. Maciej Słodki. – Nie odwołujemy wykładów. U nas, w przeciwieństwie do dużych uniwersytetów, nie ma na salach wykładowych 300 studentów, tylko zazwyczaj kilkudziesięciu. Jeśli dostaniemy takie wytyczne, to jesteśmy w stanie prowadzić zajęcia przez internet. Póki co studenci w dalszym ciągu odbywają praktyki i w szkołach i w szpitalach. Zawsze, jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, uczulaliśmy ich, by – gdy są chorzy, przeziębieni – nie chodzili na praktyki.

Na obu płockich uczelniach zostały wstrzymane zagraniczne wymiany studenckie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A studenci bezstresowo bawili się wczoraj w klubie w Domu Studenta :(
  już oceniałe(a)ś
  0
  0