Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu obejrzycie galerię zdjęć

Już po raz trzeci udział w akcji biorą uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego ze swoją nauczycielką Katarzyną Szelągowską.

– Bardzo lubię pomagać innym. Jestem też wolontariuszem w domu seniora Leonianum w Sikorzu – mówi Wiktoria Gzowska z Katolickiego LO. – Bardzo lubię towarzystwo osób starszych. Niestety, moja babcia zmarła, gdy byłam mała, brakuje mi jej. Teraz mam ogromną satysfakcję, gdy mogę spędzać czas z innymi ciepłymi osobami w podeszłym wieku. Lubię z nimi rozmawiać, układać puzzle czy czytać tym, którzy mają problem ze wzrokiem i sami nie dają rady.

Wiktoria kwestowała razem z koleżankami ze szkoły – Michaliną Szymczak i Aleksandrą Dobrzeniak. Dziewczyny przyznawały, że na cmentarzu spotkały się z bardzo miłym przyjęciem.

– Ludzie chętnie wrzucali do puszek, a nawet mówili, że czekali na nas – mówią Michalina i Aleksandra.

Na cmentarzu przy Kobylińskiego kwestowali dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej Adam Mieczykowski (na zdjęciu u góry) i jego syn Wiktor, wybitnie utalentowany młody skrzypek.

Ratujmy Płockie Powązki. Kwestuje Wiktor MieczykowskiRatujmy Płockie Powązki. Kwestuje Wiktor Mieczykowski -

I razem panowie Mieczykowscy zebrali grubo ponad tysiąc złotych!

W pracę sztabu zaangażował się dziennikarz i konferansjer Bogdan Wolny. Wydaje puszki, liczy pieniądze. – Nie wyobrażam sobie, by mogło mnie tu nie być. Akcja ma bardzo słuszną ideę. W końcu chodzi o to, żeby uratować nagrobki znanych płocczan, często bardzo stare i zniszczone. Na cmentarzach jest historia książęcego miasta, o którą dzisiejsze i przyszłe pokolenia mają obowiązek się troszczyć i zadbać w miarę swoich możliwości – mówi Bogdan Wolny. – Serce się raduje, kiedy się patrzy na młodzież, która zaangażowała się w tę akcję jako wolontariusze. Jestem spokojny, że przez następne 100 i 200 lat płockie cmentarze będą bardzo zadbane.

Przypomnijmy: w piątek udało się zebrać 44 tys. zł. W sobotę o godz. 14 było już – w sumie – 50 tys. zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.