Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Raport specjalny - "Ratujmy Płockie Powązki"

W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie trzech, a być może nawet czterech mogił. Każda z nich jest na innym cmentarzu.

– Będzie ekumenicznie – podkreśla prezes stowarzyszenia „Starówka Płocka” Jerzy Skarżyński. Twierdzi, że tegoroczny wybór nagrobków do renowacji wynika z sugestii płocczan. – Kwestujący np. na prawosławnym cmentarzu słyszą od ludzi: „A może coś na naszym cmentarzu odnowicie?”.

I tak powstała lista tegorocznych celów kwesty:

1. Na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, tym z kaplicą, zostanie odrestaurowany grób Ignacego Smoleńskiego, wielkiego fachowca od zabytków, który przeprowadził inwentaryzację obiektów zabytkowych na terenie diecezji płockiej w okresie powstania styczniowego.

Grób Ignacego SmoleńskiegoGrób Ignacego Smoleńskiego Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

2. Na cmentarzu ewangelickim zostanie odnowiona mogiła pastora wyznania ewangelicko-augsburskiego w Płocku Roberta Gundlacha. Został nim w 1916 r. W 1918 r. podjął pracę jako nauczyciel religii protestanckiej w Gimnazjum im. Jagiełły, a także jako nauczyciel łaciny w Gimnazjum im. Małachowskiego. Zmarł 21 września 1934 r.

Grób Roberta GundlachaGrób Roberta Gundlacha Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

3. Na cmentarzu prawosławnym remontu doczeka się grób Włodzimierza Stadnikowa, proboszcza parafii prawosławnej w Płocku w latach 1867–1887.

Grób Włodzimierza StadnikowaGrób Włodzimierza Stadnikowa Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

4. A jeśli wystarczy pieniędzy, to przeznaczymy je na renowację nagrobka, pod którym spoczęła mała dziewczynka – Zosia. Zmarła, kiedy miała siedem lat. Jej korzenie wywodzą się z Litwy i… właściwie nic więcej o niej nie wiadomo. Chcemy choćby w symboliczny sposób zachować pamięć o tym dziecku.

Grób Zosieńki BaltiejusGrób Zosieńki Baltiejus Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

Kwesta odbędzie się 1 i 2 listopada:

  • na obu cmentarzach przy al. Kobylińskiego,
  • na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej,
  • na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej,
  • na cmentarzu prawosławnym przy ul. Norbertańskiej.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.