Uwaga, maturzyści - dzięki udziałowi w polonezie egzamin dojrzałości pójdzie wam jak z płatka!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku w samo południe wyjdziemy z dwóch stron Starego Rynku, by następnie połączyć się w czwórki, ósemki... Młodzież poprowadzą tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W pierwszej parze zatańczy również prezydent Andrzej Nowakowski, który Płockiego Poloneza Maturzystów objął honorowym patronatem.

Jak co roku dla każdego będziemy mieli specjalny certyfikat uczestnictwa w polonezie.

„Polonez od początku XIX wieku uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy (...). Z polonezem kojarzy się archaiczny w swojej formie taniec chodzony, nazywany przez lud także chodzonym, wolnym, łażonym, polskim lub polonezem” – czytamy w opracowaniu „Polonez – geneza i historia praktyki wykonawczej i tanecznej w polskiej kulturze ludowej, dworskiej i towarzyskiej” autorstwa dr. Tomasza Nowaka z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

15. Płocki Polonez Maturzystów. Tak to się zaczęło

Dziś polonez kojarzy się głównie ze studniówkami, które zaczynają się właśnie od tanecznego korowodu. Tradycja ta sięga XIX w. To właśnie wtedy na ziemiach polskich, będących pod zaborem pruskim, pojawiły się egzaminy dojrzałości, a wraz z nimi bale, od których rozpoczynał się studniowy okres przygotowań.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem