Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu obejrzycie wszystkie zdjęcia

Tegoroczna pielgrzymka jest organizowana już po raz 167., pątnicy maszerują pod hasłem, które wiąże się z Rokiem św. Stanisława Kostki: „Do wyższych rzeczy jesteśmy stworzeni”. Po uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i odpuście część pielgrzymów wróci ze Skępego pieszo – będą w Płocku w poniedziałek.

Pierwsza wzmianka o pielgrzymowaniu z Płocka do Skępego pochodzi z 1631 roku. Wtedy pielgrzymkę zorganizowali członkowie bractwa św. Różańca z kościoła dominikanów. W 1851 r. pątnicy prosili o ratunek przed epidemią cholery dziesiątkującej miasto. Choroba ustąpiła, więc pielgrzymi złożyli przysięgę, że będą już do Skępego wędrować co roku.

Pisaliśmy w „Wyborczej”: „W 1933 r. maszerowało aż 2014 osób! Bywało, że »płockiej kompanii« towarzyszyło nawet 30 wozów, a cała kolumna miała kilometr długości. Z pielgrzymkowej strony internetowej: »Poukładane na drewnianych rusztowaniach worki, wypchane słomą, służyły jako ławki dla tych pielgrzymów, którzy z różnych względów nie mogli trasy pielgrzymkowej pokonywać pieszo lub też rezerwowali sobie możliwość odpoczynku w trakcie pielgrzymowania. Takich ławek zwykle było pięć, a na jednej mieściły się trzy osoby, co dawało około 15 osób na każdym wozie. Miejsca na wozach były płatne. Końmi powozili zazwyczaj mieszkańcy Radziwia. Wspomnieć należy, iż szczególne miejsce w pamięci starych pielgrzymów mają wozy dziecięce: przyciągały wzrok kolorowymi wstążkami, kwiatkami. Liczne zabezpieczenia powodowały, iż najmniejsze z dzieci nie mogło z takiego wozu wypaść, a przywieszone zabawki powodowały, iż droga nie była nużąca. Obok wozu szli rodzice. Najmłodsze dzieci miały około 6-7 lat. Zdarzało się również, iż na wozie jechały dzieci chore – rodzice szli prosić Chrystusową Matkę o uzdrowienia. Na samym końcu jechał jeszcze jeden wóz, który służył jako swoista »karetka pogotowia« dla tych, którzy w trakcie drogi źle się poczuli”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.