... pojazdów opancerzonych, czołgów i elementów współczesnego uzbrojenia polskiego żołnierza" - pisze Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mława.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dodaje, że sprzęt przyjechał m.in. z Węgorzewa, Warszawy, Braniewa, Wesołej, Przasnysza, Ciechanowa, Bartoszyc i zajął dwie ulice – 3 Maja oraz Chrobrego. Wzbudził ogromne zainteresowanie cywilów w każdym wieku.

Tu znajdziecie fotogalerię

W piątek Mława stała się stolicą polskiej armii – przeczytajcie tekst Magdaleny Grzywacz o pikniku militarnym, obejrzyjcie zdjęcia.

Mławskie obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Mławskie obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej  Katarzyna Grzywińska

Gen. Leszek Surawski odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Mława, wieczorem zaczęła się inscenizacja nalotu bombowego, widowisko plenerowe „Mława 1939”.

Mławskie obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Mławskie obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej  Magdalena Grzywacz

"Było prosto i wzruszająco. Zgodnie z ideą reżysera – Mariusza Tarnożka – spektakl, tak jak jego tytuł, miał być obdarty z wszelkich udziwnień. Pokazywał codzienne życie mieszkańców przygranicznej Mławy w jej wielonarodowym kolorycie. Na scenie ulicznego teatru pojawiły się postacie obywateli różnych grup etnicznych i społecznych. Byli Polacy, Żydzi, Romowie, rzemieślnicy, rolnicy, żołnierze, włóczędzy. Byli dorośli i seniorzy, dzieci i młodzież. Golibroda przycinał zarosty, rzeźnik sprzedawał wędzonkę, handlarze próbowali wcisnąć klientom patelnie i skupowali szmaty. Grupa uczennic grzecznie maszerowała pod opieką nauczycielki. Ktoś prał, ktoś się kłócił, ktoś zakochał, a ktoś inny przewrócił. Kupowali, sprzedawali, bawili się i smucili" - relacjonuje na stronie internetowej urzędu miasta Magdalena Grzywacz.

I kontynuuje: "I nagle, mimo wszystko niespodziewanie, na miasto spadły bomby. Dwa messerschmitty zaskoczyły mieszkańców i miasto. Ulice zasłały ciała dzieci, starców, kobiet i mężczyzn. Wojna siała spustoszenie i ból. Płonęły wieże ratusza i kościelnej dzwonnicy. Ktoś próbował ratować bliskich, ktoś inny pogrążył się w zupełnej rozpaczy. – Tak było – powiedział jeden z widzów, a w oczach wielu zakręciła się łza. Na koniec wypuszczono 100 gołębi, 100 symboli pokoju i wybrzmiały wielkie słowa: Nigdy więcej wojny. Chwilę przed spektaklem burmistrz Sławomir Kowalewski powiedział: 'W 1939 roku Mława ostała się tylko w 30 procentach. To przedstawienie jest naszym manifestem pokoju, niech przerazi i poruszy, skłoni do refleksji'. I tak się stało. Emocje były olbrzymie, a widzowie - poruszeni". 

Czytajcie, oglądajcie zdjęcia:

„Mława 1939” - ten obraz przeraził i wzruszył

Generał Leszek Surawski: Mława jest jednym z najważniejszych miast w Polsce

Mława pamięta

Potem wszyscy przemaszerowali do parku miejskiego i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Możecie to wszystko obejrzeć, wybierając interesujące Was fragmenty z ponaddwugodzinnej relacji

 

Uroczystości zostały zorganizowane w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem