- Chcemy powiedzie g這郾o: jeste鄉y dumni z Polski, dumni z P這cka, kt鏎y w trakcie tej wojny zapisa jedn z najpi瘯niejszych kart nie tylko historii tego miasta, ale tak瞠 Polski, Europy i 鈍iata - m闚i podczas uroczysto軼i na pl. Obro鎍闚 Warszawy prezydent Andrzej Nowakowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Płockie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze. Podczas nabożeństwa proboszcz ks. Stefan Cegłowski przeczytał list, który papież Franciszek przesłał do biskupa płockiego Piotra Libery. Papież zwrócił się w nim do młodzieży, nawiązując do św. Stanisława Kostki, którego 450. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Papież przypomniał słowa Jana Pawła II, które wypowiedział on w kościele św. Andrzeja na Kwirynale podczas nawiedzenia relikwii św. Stanisława: „Jego krótka droga z Rostkowa na Mazowszu przez Wiedeń do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj do tego celu życia każdego chrześcijanina, jakim jest świętość”.

Papież Franciszek napisał do młodych: „Miejcie odwagę! Świat potrzebuje waszej wolności ducha, waszego ufnego patrzenia w przyszłość, waszego pragnienia prawdy, dobra i piękna. Niech św. Stanisław uczy was tej wolności, która nie jest biegiem na oślep, ale zdolnością rozeznawania celu i obierania najlepszych dróg postępowania i życia. Niech was uczy szukać zawsze i nade wszystko przyjaźni z Jezusem, czytać i medytować jego słowo, i przyjmować w Eucharystii jego miłosierną i pełną mocy obecność, abyście potrafili oprzeć się presji światowej mentalności. Niech św. Stanisław uczy was nie bać się ryzyka i marzeń o prawdziwym szczęściu, którego źródłem i gwarantem jest Jezus Chrystus”.

Obejrzycie galerię zdjęć

Po mszy przedstawiciele władz miasta, województwa oraz parlamentu złożyli kwiaty przy Bratniej Ziemi – pomniku w kształcie kamienia, który stanął pod katedrą w miejscu złożenia ziemi z płockich barykad z wojny polsko-rosyjskiej. Widnieje na nim napis: „Bohaterskim Obrońcom Płocka – 18–19.08.1920 r”.

Później nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych rady miasta, organizacji kombatanckich, społecznych, szkół, zakładów pracy, związków zawodowych, delegacji samorządów wojewódzkiego, powiatowego, miasta, wojewody mazowieckiego, parlamentu, przedstawicieli służb mundurowych i wyższych uczelni na pl. Obrońców Warszawy. Towarzyszyła im orkiestra Zespołu Szkół Technicznych. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przypomniano, że Święto Wojska Polskiego obchodzimy od 1992 r. na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

– Spotykamy się dziś, by oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność Polski. Walczyli o wolność, niepodległość państwa polskiego, które dopiero od dwóch lat mogło cieszyć się upragnioną, okupioną krwią kolejnych pokoleń Polaków niepodległością – zaczął przemówienie prezydent Andrzej Nowakowski. – Dziś jesteśmy świadkami pamięci. Chcemy powiedzieć głośno: jesteśmy dumni z Polski, dumni z Płocka, który w trakcie tej wojny zapisał jedną z najpiękniejszych kart nie tylko historii tego miasta, ale także Polski, Europy i świata. To właśnie Polacy, płocczanie, żołnierze, harcerze, ale też ludność cywilna walczyli nie tylko przeciwko potężnemu sąsiadowi, który chciał zdusić wolność naszej ojczyzny. Polacy walczyli przeciwko potężnej ideologii, którą Armia Czerwona na swoich bagnetach chciała zanieść na zachód Europy i podpalić cały świat. Ale dzięki geniuszowi marszałka Piłsudskiego, ofiarności żołnierzy i ludności cywilnej zarówno Bitwa Warszawska, jak i wojna polsko-bolszewicka były dla nas zwycięskie. Dziś chcemy oddać hołd wszystkim tym, dla których wolność człowieka była ważniejsza niż zbrodnicza ideologia, wbrew propagandzie. Wolność Polski była ważniejsza za cenę krwi, za cenę życia. Dziś oddajemy im hołd, bo jesteśmy dumni z Polski.

Na koniec oficjalnych obchodów wybrzmiały salwy armatnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem