Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Hasłem pielgrzymki są słowa „Stworzeni do wolności”.

Tu obejrzycie całą galerię zdjęć z wymarszu z Płocka

Podczas porannej mszy bp Piotr Libera przypominał, że tegoroczne wędrowanie jest wyjątkowe z paru powodów: patronem roku jest św. Stanisław Kostka, obchodzimy też 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jeszcze przed pielgrzymką ordynariusz diecezji zachęcał: „Uczy nas Stanisław, że do osiągnięcia pragnień potrzeba nieraz dużego wysiłku, także fizycznego, trzeba pokonania własnych słabości. Ta wspomniana cecha św. Stanisława niech stanie się zachętą do podjęcia trudu tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Niech towarzyszy nam myśl, że do wielkich rzeczy w życiu dochodzi się przez wysiłek, trud, czasem ból”.

W poniedziałek podczas homilii bp Libera zapowiedział, że relikwie św. Stanisława dotrą do pątników w Lutomiersku w czwartym dniu pielgrzymowania.

Po pokonaniu ok. 260 km (podzielonych na dziewięć etapów) uczestnicy płockiej pielgrzymki wejdą do jasnogórskiego klasztoru 14 sierpnia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.