Płocki teatr zaprasza na swą najnowszą bajkę. Tym razem będzie to "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy w reżyserii Cezarego Żołyńskiego. Premiera już w czwartek przed południem, ale uwaga - spektakl wystawiany będzie także 1,2 i 3 czerwca, zawsze o godz. 16. I są jeszcze bilety! Zachęcamy, wspólne chwile w teatrze będą wspaniałym prezentem z okazji Dnia Dziecka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka / Niesłychana rzecz po prostu / By ktoś tak marnego wzrostu / I nędznego pchlego rodu / Mógł wyczyniać bez powodu / Takie psoty i gałgaństwa / Jak pchła owa, proszę państwa”. Poemat Brzechwy o przeuroczej i nieco bezczelnej pchle to wymarzony materiał na spektakl dla dzieci. Polskie teatry sięgały po niego nie raz i nie dwa, ale czy w którymś wymyślono, by „Pchłę” zaprezentować w konwencji... cyrkowej?

– Spieraliśmy się trochę, gdzie tę naszą pchłę umieścić, ostatecznie wszyscy byli jednak zgodni. To musi być cyrk – dzień przed premierą opowiadał „Wyborczej” Cezary Żołyński. – Tylko to miejsce pasuje do jej energii i fantazji. W spektaklu będziemy mieli więc cyrkową arenę, sztuczki magiczne, akrobatów i klaunów. A część publiczności zasiądzie na scenie. Jak w prawdziwym cyrku.

Reżyser zapewnia, że przygotował spektakl familijny, dla widza od lat 3 do 103. Przepiękną, kolorową scenografię zaprojektował Marian Fiszer, autorem muzyki, która ma być raz szantowa, raz gangsterska, a raz całkiem musicalowa, jest Krzysztof Jaszczak. Autorką choreografii jest Małgorzata Fijałkowska. Rolę tytułową gra, jak zdradza reżyser, świetnie – Sylwia Krawiec, na scenie prócz niej zobaczymy cały zespół teatru.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek, 25 maja, o godz. 10. Pora niezbyt dogodna dla pracujących rodziców, ale uwaga – teatr zaprasza na przedstawienia także 1,2 i 3 czerwca, zawsze o godz. 16. Bilety kosztują 20 i 25 zł. I są jeszcze dostępne w kasach teatru.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem