Obrzęd ten nawiązuje do sceny z Ewangelii św. Jana. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus wstał od stołu, złożył swe szaty, napełnił naczynie wodą. Pochylił się do stóp apostołów i zaczął im obmywać nogi i wycierać je prześcieradłem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W płockiej katedrze mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski (tu obejrzycie całą galerię zdjęć)...

TOMASZ NIESLUCHOWSKI

... z kolei w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim (to też diecezja płocka) - bp Piotr Libera.

Po mszach Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie rozpoczęła się jego adoracja (zdjęcie z katedry).

TOMASZ NIESLUCHOWSKI

Na znak odejścia, pojmania Jezusa aż do Wigilii Paschalnej (noc z soboty na niedzielę) na ołtarzach nie będzie obrusów, świec, jakichkolwiek ozdób.

Czytajcie:

Na Wielki Czwartek. Bóg u stóp człowieka. Kościół jako „szpital polowy"

Wielki Czwartek, Msza Krzyżma. Bp Libera do duchownych: Módlmy się o powołania kapłańskie [FOTO]

Przed nami Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego; to dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. I jeden jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy św. Zamiast niej sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej.

Oto rozkład kolejnych uroczystości w katedrze:
.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem