Płocką tradycją stało się, że w okresie Wielkiego Postu możemy uczestniczyć w jednym z najbardziej oryginalnych wydarzeń muzycznych - mówił w piątek Robert Majewski podczas otwarcia XXIV Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Przez trzy dni z rzędu płocczanie mają okazję wysłuchać trzech niezwykłych koncertów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poprzednich latach podczas festiwalu w katedrze wybrzmiały najdawniejsze polskie zabytki muzyczne. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Śpiewajmy piety” i jest poświęcone polskim śpiewom wielkopostnym.

W piątek z koncertem „Oberek śpiewak” wystąpił multiinstrumentalista Mateusz Kowalski, któremu towarzyszyli Marcin Żytomirski (na basetli) i Jakub Korona (na bębenku) – tu obejrzycie galerię zdjęć.

– Pieśni, których w ten weekend wysłuchamy w katedrze, łączy nie tylko jednogłosowość. Ich cechą wspólną jest także ustna tradycja. Kiedy myśleliśmy już, że te utwory z czasem umrą, że są nie do odratowania, pojawiła się stosunkowo młoda ekipa, która je ocaliła – wspominał jeszcze przed koncertem Robert Majewski. Muzycy swój występ zaczęli od śpiewanych i granych pieśni religijnych, przechodząc później do całkiem świeckiego repertuaru. Podkreślali przy tym, że dawniej na wsiach piosenki świeckie i religijne się przenikały. Artyści przedstawili publiczności dawne utwory pochodzące z Radomszczyzny. Mateusz Kowalski swojej sztuki uczył się u najstarszych mieszkańców tego regionu, m.in. od Jana Gacy.

W sobotę o godz. 19 z koncertem „Barokowe piety” wystąpi Adam Strug z grupą Monodia Polska. W niedzielę o tej samej porze Justyna Czerwińska wraz z Marią Puzynianką i Agatą Wróbel zaśpiewają pieśni pasyjne z XVII i XVIII w.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem