Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Kocha, lubi, podaruje” to akcja Galerii Mazovia, której celem jest pomoc pokrzywdzonym zwierzakom. W galerii trwa już zbiórka karmy, żwirku dla kota czy akcesoriów takich jak obroże, smycze, miski i koce. Podarunki dla pupili można wrzucać do specjalnie wystawionych koszy.

Następnym etapem akcji jest znalezienie domów dla zwierząt.

Na początek trzeba jednak zaznaczyć, że decyzja o adopcji musi być przemyślana. Przygarnięcie zwierzęcia to wzięcie na siebie odpowiedzialności za niego. W końcu pies czy kot wymagają uwagi, a troska o nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Jeśli jednak ktoś już jest zdecydowany na pupila, to niech zastanowi się nie nad kupnem, ale adopcją.

Do tego namawia Galeria Mazovia wspólnie z płockim schroniskiem i stowarzyszeniami zajmującymi się opieką nad zwierzętami: płockim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz Towarzystwem Pomocy Zwierzętom "Arka".

Poznajcie zwierzęta czekające na dom:

Schronisko dla zwierząt w Płocku

Kontakt – Izabela Cwalina tel.: 24 262 47 99; plock.schronisko@sitapolska.com.pl

BorysBorys -

 • Borys – ur. w kwietniu 2017 roku. Cętkowany dog. Pies duży, ale łagodny i ufny. Lubi spacery i uwielbia biegać. Pies przed kastracją.

TaywanTaywan -

 • Taywan – ur. w 2015 roku. Pies w typie charta. Łagodny, posłuszny. Jak każdy chart lubi szybko biegać, ale grzecznie też chodzi na smyczy. Pies po sterylizacji.

SoniaSonia -

 • Sonia – ur. w czerwcu 2017 roku. Ma czarną sierść i biały krawat. Wesoła, pełna życia i nadziei sunia. Jak każdy szczeniak lubi zabawę i cieszy się na widok dzieci. Sunia po sterylizacji.

RafiRafi -

 • Rafi – ur. w 2015 roku. W ubiegłym roku miał wypadek. Po ciężkiej operacji stracił przednią łapkę, ale doskonale sobie radzi na pozostałych trzech. Jest łagodnym, spokojnym i ułożonym pieskiem. Pies po kastracji.

NodiNodi -

 • Nodi – ur. w 2015 roku. Jest niewielkim pieskiem w piaskowym kolorze. Czasem nadal się trochę boi ludzi, ale otoczony opieką staje się wesołym psiakiem. Pies po kastracji.

LoriLori -

 • Lori – ur. w listopadzie 2017 roku. Rozbrykana suczka w typie husky.

Zwierzęta adoptowane ze schroniska posiadają książeczkę zdrowia, są zaszczepione, odrobaczone, odpchlone, zachipowane, wykastrowane lub wysterylizowane. W okresie 14 dni od adopcji nowy opiekun ma możliwość konsultacji z lekarzem, a wybrany pupil ma zapewnioną opiekę weterynaryjną. Potencjalny opiekun powinien określić swoje preferencje dotyczące zwierzęcia, sytuację życiową, możliwości lokalowe. Przedstawiciele schroniska proponują zazwyczaj kilka czworonogów odpowiadających przedstawionemu profilowi. Kandydat na opiekuna ma możliwość zapoznania się ze swoim nowym kompanem, zabrania go na spacer, zaobserwowania jego zachowania, reakcji na różne bodźce – wszystko na terenie wyposażonego w ogrodzony wybieg schroniska.

Płockie Towarzystwo Pomocy Zwierzętom „Arka”

Kontakt: Sylwia Piasecka – tel.: 518 554 454; ptpz.arkaplock@gmail.com

ZugZug -

 • Zug – ur. w kwietniu 2017 roku. To kot rezolutny, śmiały, uwielbia zabawę z człowiekiem. Ma duży apetyt i zadatki na przywódcę. Idealnie nadaje się jako towarzysz dla dzieci, ponieważ w zabawach z piłkami jest wręcz niezmordowany. Zug został odrobaczony, dwukrotnie zaszczepiony i wykastrowany.

TiramisuTiramisu -

 • Tiramisu, ur. w marcu 2017 r. Zna komendę „siad i podaj łapę”, przybiega na zawołanie, jest bardzo mądra i szybko się uczy. Jest najszczęśliwsza, gdy może swobodnie pobiegać. Potrzebuje doświadczonego domu, ponieważ jest nieufna w stosunku do obcych. Najlepiej odnajdzie się w domu bez dzieci i bez osób starszych. Jest zdrowa, z kompletem szczepień i po sterylizacji.

XenaXena -

 • Xena jest bardzo miłym kotem, który uwielbia się przytulać do człowieka i być przez niego głaskanym. Dogaduje się także ze zwierzętami, np. z psami i kotami. Jest odrobaczona, zaszczepiona i wykastrowana.

PerperunaPerperuna -

 • Perperuna – ur. w kwietniu 2017 r. Jest wspaniałym kotem, uwielbiającym pieszczoty, głaskanie, tulenie i całowanie. Została zaszczepiona, odrobaczona i wykastrowana.

AntośAntoś -

 • Antoś – ur. w październiku 2010 r. To pies spokojny, wyważony, radosny, pełen czułości i miłości, zapatrzony w człowieka. Grzeczny i mądry. Mieszkał w domu, więc doskonale umie zachować czystość. Psiak do dnia wypadku miał dom. Jednak w związku z tym, że pozwalano mu na wędrówki po ulicach, niestety potrącił go samochód. W wyniku wypadku doznał wieloodłamowego złamania kości piszczelowej, ale łapka została zoperowana i psiak cały czas jest pod opieką weterynaryjną.

Zwierzęta adoptowane z Arki są zdrowe, odrobaczone, wykastrowane, posiadają komplet szczepień, tj.: przeciw wściekliźnie i chorobom zakaźnym. Nowemu opiekunowi stowarzyszenie aktywnie radzi w sprawie prawidłowego żywienia i pielęgnacji adoptowanego zwierzęcia. Adopcja jest poprzedzona tzw. wizytą przedadopcyjną. To spotkanie, podczas którego potencjalny opiekun ma okazję dowiedzieć się wszystkiego na temat interesującego go zwierzęcia oraz jak przygotować się do przyjęcia nowego domownika.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Kontakt: Maria Szygoska – tel.: 693 428 615; marisza6@wp.pl

Bas i SatyrBas i Satyr -

 • Bas – ma ok. 7 lat. Został porzucony. To psiak bezproblemowy, bardzo otwarty i wesoły. Umie chodzić na smyczy. Może mieszkać w bloku. Dogaduje się z innymi psami. Koty są mu obojętne. Jest odrobaczony, zaszczepiony i wykastrowany.
 • Satyr – to już starszy pies, ale pełen wigoru. Do schroniska trafił po śmierci swojej pani. Początkowo był zrezygnowany i obojętny, ale teraz już nieco odżył, uwielbia chodzić na spacery. Jest wykastrowany, odrobaczony i zaszczepiony.

SuriSuri -

 • Suri – ma ok. 5 lat. Do schroniska trafiła kilka lat temu. Początkowo była nieufna i wycofana, ale teraz jest wesoła i otwarta. Ciągle się spieszy, jakby chciała wszystko zobaczyć i obwąchać, zanim znowu trafi do boksu. Wymaga cierpliwego opiekuna.

RicoRico -

 • Rico – młody szorstkowłosy psiak w typie teriera. Umie chodzić na smyczy, a do tego jest „przylepą” i uwielbia się bawić. Jest wykastrowany, zaszczepiony i odrobaczony.

PitekPitek -

 • Pitek – ma ok. 4 lat i jest w typie amstafa. Jest nieduży, ale masywny i muskularny. Bardzo przyjacielski, akceptuje inne psy i nie wykazuje agresji. Trochę niestety jeszcze ciągnie na smyczy, ale regularne spacery na pewno to wyeliminują. Bardzo lubi na nie wychodzić, więc potrzebuje opiekuna, który będzie miał czas zapewnić mu kilka wyjść dziennie.

Sunia i szczeniaczekSunia i szczeniaczek -

 • Szczeniak z mamą – Sunia ma ok. 3 lat, jest spokojna, choć pilnuje swojego terenu. Grzeczna, troszkę nieufna do nowych osób. Widać, że w swoim krótkim życiu ma złe doświadczenia związane z ludźmi. Przed adopcją będzie wysterylizowana.

-- -

 • Do adopcji jest aż 11 szczeniąt od kilku suczek. W wieku od 5 do 8 tygodni. Są odrobaczone i zaszczepione.

Psy adoptowane z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami są gruntownie przebadanie, posiadają aktualne książeczki zdrowia. Szczeniaki są dodatkowo zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Dorosłe są wysterylizowane i wykastrowane. Niektóre psy są zachipowane. Pracownicy ośrodka przeprowadzają rozmowy z potencjalnymi opiekunami. Przedstawiciele Towarzystwa odwiedzają nowe domy i często zawożą do nich zwierzaki. W przypadku kłopotów zwierzaka o podłożu psychicznym jest zapewniona opieka zawodowego zoopsychologa, behawiorysty.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.