Podobno kto zatańczy poloneza w wielkim korowodzie na płockim Starym Rynku, temu na majowych egzaminach pójdzie jak z płatka. Dlatego zapraszamy was wszystkich przed ratusz!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbieramy się w ostatki, czyli w najbliższy wtorek, punktualnie o godz. 11.45, by kwadrans później, zaraz po płockim hejnale, rozpocząć ten tradycyjny staropolski taniec. Poloneza poprowadzą maturzyści z zespołu Dzieci Płocka.

„Polonez to (...) korowód par poruszających się krokiem dostojnego chodu po liniach krętych i prostych, dobieranych przez prowadzącego” – czytamy w opracowaniu „Polonez – geneza i historia praktyki wykonawczej i tanecznej w polskiej kulturze ludowej, dworskiej i towarzyskiej” autorstwa dr. Tomasza Nowaka z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. „Od początku XIX wieku uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy (...). Z polonezem kojarzy się archaiczny w swojej formie taniec chodzony, nazywany przez lud także chodzonym, wolnym, łażonym, polskim lub polonezem”.

Bez poloneza nie może odbyć się żadna studniówka. To tradycja, która sięga nawet XIX wieku. To właśnie wtedy na ziemiach polskich, będących pod zaborem pruskim, pojawiły się egzaminy dojrzałości, a wraz z nimi bale, od których rozpoczynał się studniowy okres przygotowań.

Płocki Polonez Maturzystów co roku organizuje „Gazeta Wyborcza Płock”. Tym razem będzie to już jego 15. edycja. Jak zwykle honorowym patronatem objął imprezę prezydent Płocka.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem