Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z ich zaproszenia: „Dotychczas przywoływano wielkie nazwiska Polaków, którzy podczas zaborów działali w tajnych stowarzyszeniach, przygotowując kolejne powstania i nierzadko poświęcając własne życie. Byli wśród nich m.in. płocczanin Edward Jurgens, Francuz Karol Levittaux, Włoch Stanislao Bechi. W tym roku zostaną zaprezentowane sylwetki niepospolitych twórców, którzy mimo że nie walczyli z bronią w ręku, to budzili uśpioną nadzieję, wieszczyli i przybliżali nas do Niepodległej. Byli wśród nich kompozytorzy, dramaturdzy i malarze. A skoro Moniuszko, Chopin, Paderewski, Wyspiański – to musi być onirycznie, metafizycznie i oczywiście... muzycznie. Wszystko będzie spięte klamrą tańców narodowych – dostojnego poloneza i porywającego mazura. Nie zabraknie też barw: przemaszeruje szara piechota i zagrają nam wszystkie srebrne dzwony. A ponieważ tegoroczny 11 listopada jest jakby wigilią przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości, to nad wszystkim uniesie się duch naczelnika państwa, marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Poniedziałkowe koncerty odbędą się o godz. 10 i 17, przygotowali je nauczyciele Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.: Lidia Rogalska, Izabela Denst-Szydłowska, Ewa Chojnacka-Melcher, Michał Kamil Zawadzki. Wykonawcami będą uczniowie i absolwenci OSM i PSM oraz zaproszeni goście: Monika Andrzejczyk, Czesław Jakubowicz, zespoły „Dzieci Płocka" i „Styrczańskie Dzwoneczki".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.