Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

"Ratujmy >Płockie Powązki<" - SERWIS SPECJALNY

Tu obejrzycie galerię zdjęć

Z cmentarza przy Norbertańskiej wrócił płocki przewodnik z Duces Mazovie Michał Stańczak razem z córką Marysią. Dziewczyna tańczy w Harcerskim Zespole Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, jako kwestarka paradowała w stroju ludowym.

Ratujmy 'Płockie Powązki' 2017. W sztabie akcji - z prawej Jerzy SkarżyńskiRatujmy 'Płockie Powązki' 2017. W sztabie akcji - z prawej Jerzy Skarżyński -

– I konkurencję mi robiła – mówi z uśmiechem Michał Stańczak. – Kwestujemy na cmentarzu prawosławnym. To właśnie tu jest pochowany druh Wacław Milke.

– Ludzie, którzy podchodzili, by wrzucić coś do puszki pytali, skąd ten strój, w jakim zespole tańczę. Niektórzy chwalili się, że kiedyś sami też należeli do „Dzieci Płocka” albo teraz tańczą w nich ich potomkowie – dodaje Marysia Stańczak.

Wspólnie przyznają, że ludzie odwiedzający płockie nekropolie coraz rzadziej pytają, co to za akcja. Już ją doskonale znają.

– Kwestuję od 2001 roku. I przez te lata zdążyłem już nawiązać pewne znajomości. To bardzo miłe, gdy ludzie pytają, co u mnie słychać – dzieli się swoimi refleksjami Michał Stańczak. – A któregoś roku jedna pani powiedziała mi nawet z wyrzutem: „A w zeszłym roku pana nie było”. A ja byłem, tylko w innym miejscu stałem i musieliśmy się minąć.

Michał Stańczak jako płocki przewodnik zwraca uwagę, że dzięki tej akcji nie tylko odnawiane są groby, ale też przywracana jest pamięć o znanych płocczanach.

– Gdy dowiaduję się, na jakie groby są zbierane pieniądze, to wtedy myślę, że rzeczywiście to ważne postaci dla naszego miasta. Tymczasem zostały zapomniane – przyznaje płocki przewodnik. – Dobrze, że w ten sposób możemy o nich przypomnieć innym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.