... z uroczystości, której w parafii Matki Bożej Fatimskiej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Konsekracja świątyni była związana z zakończeniem diecezjalnych obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obejrzyjcie całą galerię zdjęć z Międzytorza

Ze strony internetowej diecezji płockiej: „W homilii biskup płocki Piotr Libera zaznaczył, że w podniosłym obrzędzie poświęcenia świątyni chodzi przede wszystkim o Boga i o ludzi. Taka uroczystość mówi wiernym, że są »żywym Kościołem, duchową budowlą wzniesioną z żywych kamieni«. Dodał, że oto »w Płocku staje się Fatima«. W 27-letniej historii parafii spełnia się coś z Fatimy, bo »choć długie i trudne było tworzenie tej wspólnoty i budowa kościoła, ale dziś jest wielkie wesele i radość«”.

W uroczystości wzięli udział także m.in. biskupi Roman Marcinkowski i Mirosław Milewski, księża z dwóch płockich dekanatów.

Dalej ze strony internetowej diecezji płockiej: „Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Płocku została erygowana 5 lipca 1991 roku przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Od początku jej proboszczem był ks. kan. Stanisław Górski. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił wcześniej, bo już 7 czerwca 1991 roku papież Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w Płocku. Pierwsza zbudowana drewniana kaplica spłonęła w nocy z 22 na 23 maja 1992 roku. Potem zbudowano drugą kaplicę.

Budowę kościoła rozpoczęto w 2003 roku. (...) Zaprojektowali go architekci: Stanisław Szymański, Alicja Kaczmarek-Andrzejewska, Andrzej Andrzejewski i Jerzy Olechnowicz. Nadzór nad wystrojem sprawował Dymitr Drozdew. Budowę nadzorował inżynier Maciej Wróblewski, a kierował nią inżynier Piotr Pakulski. Prace budowalne wykonała firma Michała Góralskiego z Płocka, Ryszarda Chyżego z Płocka i Macieja Budnego z Gostynina.

(...) Nowy kościół w Płocku został zbudowany dzięki ofiarom parafian i ofiarodawców spoza parafii oraz dofinansowaniu z Funduszu Budowy Kościołów Diecezji Płockiej”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem