Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W pierwszych rzędach zasiedli politycy, urzędnicy i szefowie instytucji współpracujących z płockim pogotowiem, na scenie stały kosze kwiatów i specjalny stół na wszystkie statuetki, medale i odznaczenia. Wprowadzono sztandar Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, zabrzmiał hymn. Na widowni było pomarańczowo od kurtek ratowników, którzy przyszli do teatru w strojach służbowych.

Obejrzyj galerię zdjęć z uroczystości

Lucyna Kęsicka, dyrektorka WSPRiTS, dziękowała lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, dyspozytorom, wszystkim zatrudnionym w stacji i tym, którzy przez te lata ją wspierali.

– Wasza praca wymaga niezwykłego profesjonalizmu, panowania nad stresem, emocjami, niesiecie pomoc nieraz w bardzo trudnych, ekstremalnych warunkach – zwracała się do swoich współpracowników. – Ale też realizujecie misję najpiękniejszą z możliwych – ratujecie ludzkie życie.

W piątek w teatrze była mowa także o dalekiej drodze, jaką przeszło pogotowie – od raczkującej jednostki, której ekipy jeździły do chorych dużymi fiatami, po dobrze wyposażoną instytucję, z własną bazą szkoleniową, 30 zespołami ratownictwa medycznego, w tym wodnym i typu „N”, czyli dedykowanym noworodkom. Dziś płocka stacja obejmuje swym działaniem dziewięć powiatów i stoi na straży zdrowia i życia ich 800 tys. mieszkańców.

Jubileusz był także okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Złotymi Medalami za Wieloletnią Służbę uhonorowani zostali Jolanta Czarnecka, Mariusz Kacprzak i Małgorzata Niewczas. Srebrne Medale otrzymali Jacek Kowalski, Marzena Martynowska i Sławomir Wiśniewski, a Brązowe Medale Marcin Dąbkowski, Łukasz Kęsicki, Grzegorz Poraszka i Żaneta Woźniak.

Odznaki resortowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia” dostali Beata Cecelska, Bożena Jóźwiak, Elżbieta Mąkolska, Grzegorz Lewandowski i Arkadiusz Zaremba.

Adam Struzik, marszałek wjewództwa (samorząd wojewódzki jest organem prowadzącym pogotowia) wręczył w piątek aż 27 dyplomów uznania i jeden medal Pro Masovia za zasługi dla całej stacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.