Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Dzień z psem” to inicjatywa stowarzyszenia Płock Przyjazny Psom, w którą włączyły się także miejskie instytucje, np. Młodzieżowy Dom Kultury czy zoo. Były konkursy z nagrodami, animacje i przeróżne zabawy.

Na stoisku zoo stała m. in. tajemnicza skrzynka, w którą wkładało się rękę i trzeba było odgadnąć, co jest w środku. Zoo pokazało też skóry dzikich zwierząt, ale pochodzące od tych, które zmarły w sposób naturalny. 

Psiaki i ich właściciele w naszej galerii zdjęć

Podczas imprezy można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. Jak to zrobić, pokazywali na fantomie przedstawiciele przychodni weterynaryjnej Na 4 Łapy. – Pokazujemy, jak zrobić sztuczne oddychanie i jak przywrócić krążenie. Można samemu spróbować na fantomie. Najwięcej chętnych jest wśród dzieci – mówiła nam Katarzyna Skrzynecka, lekarz weterynarii. Pokazywała też wyposażenie psiej apteczki pierwszej pomocy, które jest bardzo podobne, jak tej dla ludzi – to m. in. bandaże, opaska, plastry, nożyczki. Lekarka rozmawiała z uczestnikami imprezy także na temat kastracji i sterylizacji pupili – tłumaczyła m. in., że taki zabieg zapobiega wielu chorobom. 

Na „Dniu z psem” w Płocku gościli też przedstawiciele OTOZ Animals. Prowadzili ogólnopolską akcję „Zerwijmy łańcuchy”, która ma uświadamiać, że psy trzymane na łańcuchu prostu cierpią.

– Zbieramy podpisy pod petycją, by wprowadzić całkowity zakaz łańcuchów. Teraz można trzymać psy na uwięzi do 12 godzin, ale często trudno udowodnić, czy ktoś tego nie przekracza – przyznawała Karolina z płockich „Animalsów”. Dodawała, że to właśnie najczęstsze interwencje podejmowane przez stowarzyszenie. Wolontariusze mieli na szyjach symboliczne łańcuchy, były też budy, do których można się było przypiąć, by wczuć się w rolę zwierząt na uwięzi. Poza tym wolontariusze pokazywali łańcuchy z interwencji. 

Uczestnicy mogli także zgłosić swoich czworonożnych przyjaciół do konkursu na najsympatyczniejszego psa i wygrać wartościowe nagrody, m. in. bon o wartości 250 zł od Brico Marche.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.