Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marcin Groszewski (prezes) i Tomasz Nowacki (wiceprezes) przyznają, że organizacja kolonii nie byłaby możliwa bez wsparcia z zewnątrz. I takie udało się zdobyć – po tym, jak Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej pozytywnie oceniło projekt, wsparło go dotacją, przekazując prawie 70 tys. zł.

Kolonie właśnie trwają, zaczęły się 17, a zakończą 30 sierpnia.

W ośrodku nad Jeziorem Urszulewskim wypoczywa 31 dzieci, opiekuje się nimi trzech wychowawców, na miejscu jest opiekun medyczny, nad bezpieczeństwem w wodzie czuwa ratownik, kilka razy w tygodniu przyjeżdżają socjoterapeuta i psycholog.

W programie są też dwie całodniowe wycieczki: do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (w tym seans 3D w planetarium) i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (ten wypad był połączony z ogniskiem).

Stowarzyszenie LGD Rozwoju Północnego Mazowsza co roku realizuje po kilka projektów. – Nasza działalność jest niezwykle zróżnicowana – tłumaczą obydwaj prezesi. – Promujemy odnawialne źródła energii – już drugi rok kontynuujemy projekt mający na celu „oświetlenie” miejscowości Nowe Grabie w gminie Gąbin. Chcemy, żeby była to pierwsza miejscowość w województwie w całości oświetlona za pomocą energii solarnej. Organizujemy też lokalne wydarzenia kulturalne. W tym roku pomagamy seniorom z Nowego Miszewa założyć zespół wokalno–folklorystyczny. Realizujemy również szkolenia dla uczniów szkół średnich w zakresie job coachingu i skutecznego odnalezienia się na nowej drodze edukacyjnej, bądź zawodowej. Do tego finiszujemy z tworzeniem spółdzielni socjalnej świadczącej usługi transportowe, pracę znajdzie w niej sześć osób trwale bezrobotnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.