Nigdy nie sądziłam, że czasy, które znam tylko z podręczników do historii, powrócą - mówiła w czwartek 20-letnia Aleksandra Brzozowska w czasie protestu w obronie sądów. Kolejne takie spotkanie odbyło się w Płocku na pl. Narutowicza. Tym razem przyszło o wiele więcej osób niż ostatnim razem - mogło być ich blisko 500. A wśród nich również młodzi ludzie, którzy wreszcie odważyli się zabrać głos.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obejrzyjcie galerię zdjęć z pl. Narutowicza

-
-  -

Czytajcie: "Le Soir", "Svenska Dagbladet", "openDemocracy"... Zdjęcia z płockiego protestu w europejskich mediach

Przed sądem z płonącymi świecami zebrali się płocczanie z różnych środowisk. Byli wśród nich nauczyciele, pracownicy płockich instytucji, przedstawiciele sądu, stowarzyszeń, uczniowie. Kilka osób trzymało w rękach litery układające się w napis "Wolne sądy", inni trzymali transparenty o treści: "Chcemy weta" czy "Obudź się, Polsko". - Jeśli będzie trzeba, będziemy tu przychodzić do skutku! - mówił Krzysztof Borkowski z płockiego Komitetu Obrony Demokracji.

Tłum na początku na przemian to stał w skupieniu, słuchając muzyki Chopina, to skandował hasła. Ludzie krzyczeli: „Wolne sądy!", "Duda, wetuj!", "Wolna Polska!". W końcu zaczęli przemawiać, a z każdym kolejnym wystąpieniem rosły emocje i potrzeba jedności.

Płock, łańcuch światła po raz czwarty
Płock, łańcuch światła po raz czwarty  IREK CIESLAK

Czytajcie: Nasze państwo chcą zniszczyć "nasi". Płocczanie mówią, dlaczego protestują przed sądami

- Zaczynałem swoją pracę w resorcie sprawiedliwości za naszego Mazowieckiego [premiera]. Cieszę się, że nie doczekałem w zawodzie tych czasów, że nie muszę pracować w tym resorcie już w tej chwili. Przez te dwadzieścia parę lat spotkałem różnych sędziów: sprawiedliwych, leniwych, mądrych, głupich. Ale nigdy nie spotkałem sędziego sprzedajnego. I mam nadzieję, że nie spotkam. Wierzę w polskich sędziów. Ale nie wierzę już w prezydenta - mówił Stanisław Niski, emerytowany sędzia.

Ludzie krytykowali postawę Andrzeja Dudy i skandując, wzywali go do zawetowania ustawy o Sądzie Najwyższym. Apelowali do siebie wzajemnie o udział w protestach. Choć pojawiły się też argumenty, że tylko siłą można zatrzymać negatywne zmiany w państwie.
Głos zabrał także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - Dzisiaj jest czarny dzień, bardzo smutny dzień. Polska przestała być państwem demokratycznym. Dzisiaj posłowie jednej partii zniszczyli dorobek 30 ostatnich lat. Nie był idealny, ale wierzyliśmy w to, co budowaliśmy - mówił prezydent.

"Hańba!" - krzyknął ktoś z tłumu. A Nowakowski dodawał, że jest jeszcze światełko nadziei, bardziej w nas niż w instytucji prezydenta. - Tylko od nas zależy, czy damy się podzielić. Tylko w solidarności Polaków jest siła!

W pewnym momencie ludzie zaczęli wspólnie śpiewać piosenkę "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni: „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem...”. Mówili, że to właśnie potrzeba wolności skłoniła ich do protestu.

Jeden z uczestników przypomniał, że za ustawą o Sądzie Najwyższym głosowali nie tylko posłowie z Warszawy. - Wśród tych osób było także sześciu posłów PiS-u z naszego okręgu wyborczego. Byli to: Maciej Małecki, Marek Opioła, Robert Kołakowski, Maciej Wąsik, Anna Cicholska i Waldemar Olejniczak. Pamiętajmy o tym przy następnych wyborach do Sejmu! - apelował mężczyzna. A ludzie wspomagali go okrzykami: "Brawo!".
Adam Sawicki, pracownik organizacji pozarządowych, obawiał się z kolei, że w związku ze wspomnianą ustawą niezależność straci również Państwowa Komisja Wyborcza. - Jest ona złożona z dziewięciu sędziów. Po trzech wybieranych przez Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, grozi nam, że wybór członków Państwowej Komisji Wyborczej będzie dokonywany z klucza politycznego - mówił do zebranych mężczyzna.

W czwartkowym spotkaniu wzięło udział więcej młodych ludzi niż do tej pory. Oni również mieli coś do powiedzenia. - Mam 20 lat i urodziłam się już w wolnej Polsce. Można mówić, że młodzi ludzie myślą tylko o sobie. Prawda jest taka, że pan Kaczyński, pani Pawłowicz, panowie Piotrowicz i Ziobro nie będą żyli w Polsce, którą chcą dzisiaj tworzyć. Będą w niej żyli ludzie z mojego pokolenia. O sobie myślą tylko ci, którzy głosowali dzisiaj za ustawą zmieniającą ustrój państwa - mówiła Aleksandra Brzozowska, która udziela się m.in. w Płockim Wolontariacie.

Przed płocczanami wystąpiła także uczennica Małachowianki, która dopiero skończyła pierwszą klasę liceum. - Właśnie uczymy się o wojnie i czasach PRL-u. Czytając o tym, nie sądziłam, że będę brać udział w takim proteście. Że tak jak w komunie zniknie trójpodział władzy. Wiem, że my, młodzi, musimy o to walczyć. Młodzi tu są! - wołała dziewczyna.

Na koniec protestujący odśpiewali hymn państwowy, a chwilę później, trzymając płonące świece, ustawili się w kordon okalający płocki sąd.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Naziści atakują !W środę pod sejmem bandyci napadli,szarpali chcieli pobić mojego przyjaciela(Żyda w kipie) gdy dopytywał o co ten protest.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Duda, wetuj!". podrostki z Małachowianki, pokrzykują na PREZYDENTA POLSKI, językiem kolesiów z klasy. Pospolici... Tak wychowani w jaczejce M, co uczynią w wieku dojrzałym? Pogarda do autorytetów, Władz państwa i wszystkich ludzi z którymi będą mieć do czynienia. To są efekty zarzucenia wychowania w kulturze europejskiej. Braku czczenia ważnych rocznic narodowych i postawy młodzieży, jako wynik złej edukacji historycznej w szkołach, zanik przekazu międzypokoleniowego w zakresie tradycji patriotycznych, w imię szkodzenia Polsce i polskości - uczestniczy w procesie wykorzeniania nas z naszych narodowych tradycji. To samo robili zaborcy, okupanci, tzw. komuna. Upowszechnianie się rozmaitych zjawisk negatywnych zakłócających funkcjonowanie kodów kulturowych związanych z polskością Ten proces ma niestety ciąg dalszy, wielu ludzi zdaje się tych zagrożeń nie widzieć. Bardzo wielu ludzi "biorąc swoje sprawy w swoje ręce" upoiło się wyłącznie prywatą, zapominając, że niepodległość, to nie jest prezent, który otrzymuje się na zawsze. O Niepodległość trzeba bezustannie dbać, ale jak? - zasada jest bardzo prosta: za każdym razem, kiedy podejmujemy się jakiegoś zadania na rzecz innych ludzi, zastanowić się trzeba i odpowiedzieć na pytanie: czy to dobre dla Polski? Tyle, i aż tyle! Tymczasem widzimy codziennie, jak rozmaici "złotouści" deklarują się jako wielcy patrioci (co charakterystyczne, mówiąc o swojej Ojczyźnie zwykle "w tym kraju" "ten kraj" itp.), zaś ich czyny w najmniejszym stopniu stoją w rozbieżności z owymi deklaracjami.Widzimy więc, że wyprowadzenie nastolatków na ulice , świadczy o upadku wychowania a szkoła czyni zło. Dzeki dostaje szału.Organy RP może nie będą już ochraniać swoich Wybrańców.
    @czas1.0 Chory umysł
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zwyciężymy! Pozdrowienia z Warszawy. youtu.be/L2X4mbj91kY
    @teef Na tym filmie jakoś nie widziałem "warszawiaków" ..................................... tylko same "słoiki"
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Znów GW robi ludzi w wała. Jakie 500 osób, jacy młodzi? Znów te same staruszki wykształcone w latach pięćdziesiątych. Ludzie swój rozum mają, nie dadzą się ogłupić waszej propagandzie.
    @tinnman masz rację ........................... ja widzę to samo....................... a inni widzą to co chcą albo to co im wmawiają
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @tinnman No to przyjdź, przekonaj się na własne oczy. Nie powinieneś wierzyć GW, to czemu wierzysz zdjęciom?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @tinnman A nie, sorry. Zapomniałem, że trolle tyłka z domu nie ruszą. A w piątek wieczór to już musowo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jaczejka Małachowianka wypuszcza w świat, światłości umiejętności odnalezienia się w świecie upragnionego Rubikonu, Krainy Oz. Dobrostanem nadmiaru pieniędzy posłusznych rabów. Ideał sięgnął więc bruku Ochrony, jaką im dawały bratnie Organa. A mieli tak OK. Jednocześnie widać jak u nas mają dobrze, rozmnożeni, opaśli, odziani, tupetu Moc. A było już tak dobrze.....było i się zbyło. My mamy Prawo do Życia , Istnienia , nie pomiatania. My Polacy - Suweren. Tak łagodni i pobłażliwi przez wieki dla wszelkich nacji. Obywateli RP. Są Prawa lecz i Obowiązki wobec Ojczyzny. Umiłowanie JEJ. PRACA. Gotowość oddania życia w obronie Ojczyzny. Czy są gotowi?Lojalni? Czy filmowani przez policję byli, są, płocczanami czy plocczakami? Odbudowana za miliony zł Małachowianka, nie odtworzyła ze znalezisk archeologicznych WIZERUNKÓW DAWNYCH PŁOCCZAN...... BALI SIĘ SPOJRZEĆ W TWARZ POLAKOM, NASZYM BRACIOM SPRZED WIEKÓW. Teraz my patrzymy na protestujących przeciw Polsce. Patrzymy na ich twarze i zapamiętamy. Nie, bez obawy. My nie piaskowi .Nie znamy Zemsty. Zemsta to cecha ludów Bliskiego Wschodu.
    @czas1.0 co za bełkot...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0