W której wieży miał zamieszkać Władysław Hasior? W której można kupić sobie mieszkanie? I czym ta płocka różni się od wszystkich innych? Tego właśnie dowiedzieli się goście sobotniego wernisażu w Wieży Ciśnień.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Swój projekt „Aquapresja” zaprezentowała w wieży trójka toruńskich artystów – Alicja Wieczorek, Katarzyna Wendland i Grzegorz Wawrzyńczak. Od roku 2015 zwiedzają oni najciekawsze polskie (i zagraniczne) wieże ciśnień. Budynki, ich historia i atmosfera inspirują – młodzi twórcy po każdej z takich wypraw malują, nagrywają filmy, wybierają najlepsze zdjęcia, nawet tworzą szklane instalacje. A potem wszystko to prezentują – rzecz jasna w wieżach ciśnień.

Obejrzyj galerię zdjęć

„Aquapresja” była już wystawiana w Toruniu i Bydgoszczy, teraz przyszedł czas na Płock.

W sobotę na przedostatnim poziomie Wieży Ciśnień podziwiać można było niezwykłe obrazy, grafiki, zdjęcia i filmy, z wodą oraz wieżami ciśnień w rolach głównych. – W tych budynkach jest coś fascynującego – opowiadali artyści. – Chodzi chyba o tajemnicę z nimi związaną, bo zazwyczaj są to obiekty zamknięte, niedostępne, a z racji swej formy i przeznaczenia, bardzo romantyczne. Każdy jest ciekaw, co jest w środku. Zapewne dlatego, kiedy taką wieżę uda się już udostępnić, staje się ona miejscem, gdzie dzieje się sztuka. Galerią, muzeum, pracownią.

Nie inaczej jest w naszej Wieży Ciśnień – do 15 lipca można tu oglądać plony „Aquapresji”. Polecamy szczególnie barwne grafiki z sylwetkami wież z całej Polski (nasza oczywiście jest najpiękniejsza), obrazy z różnymi ujęciami ptaków w locie i abstrakcje inspirowane wodnymi refleksami. A o ciekawostkach związanych z wieżami ciśnień poczytać możecie na blogu aquapresja.blogspot.com.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem