Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kierownikiem ekspedycji jest litewski historyk profesor Uniwersytetu Wileńskiego Alfredas Bumblauskas. Żeglarze przeprawili się już przez Biebrzę i Narew, rejs ma się zakończyć 10 lipca w Gdańsku. Statek „Vytautas Didysis” został zbudowany specjalnie z tej okazji. To kopia jednostki, która pływała po Niemnie, Wiśle i Dnieprze przed 250 laty.

Litwini noc spędzili w obozowisku urządzonym specjalnie dla nich w Jordanowie; zaangażował się w to wodniak i Obywatel Rzeki Wisły z programu fundacji Rok Rzeki Wisły Michał Szymajda. Były długie nocne rozmowy, w których brali też udział m.in. płocczanin kapitan Stanisław Fidelis i reżyser Tadeusz Bystram, zaproszeni przez Szymajdę.

Jeszcze w środę pod wieczór Litwini zawitali w Płocku; miasto przywitało ich zespołem Wisła. Były wspólne tańce, zdjęcia i nakręcanie scen z artystami. A w czwartek przed południem ich ostatnim punktem pobytu w Płocku było zwiedzanie katedry i sfilmowanie drzwi płockich.

– Dla historii Litwy Płock to ważne miejsce. Tutaj Witold przyprowadził swoje wojska i szli razem z Władysławem Jagiełłą na Grunwald – mówiła nam Barbara Stankiewicz, Polska z Wilna i histotryczka. – Wiele kobiet z Wielkiego Księstwa, z dynastii Giedyminowiczów, było przekazywane w te strony do zamążpójścia. Dlatego mówimy, że można tu spotkać tyle piękności – śmiała się Barbara.

Gościom spodobało się nasze miasto, m.in. dlatego, że jest bardzo stare. – Mało mamy takich miast na Litwie. Płock ma powiązania z różnymi okresami historii tak polskiej, jak i litewskiej. Poza tym jest fajnie ulokowany, nad rzeką, która dodaje mu uroku – stwierdziła kobieta.

Grupa jeszcze tego samego dnia wypłynęła w stronę Włocławka. Na ich szlaku jest jeszcze Toruń, a podróż ma się zakończyć przy Zatoce Gdańskiej. Wyprawa liczy łącznie ponad 40 osób, wśród nich są m.in. historycy, etnolodzy i oczywiście ekipa filmowa. Na zrekonstruowanym statku płynie 12 członków ekspedycji, a także operatorzy filmowi. Pozostali przemieszczają się kamperami.

Nagrany materiał z wiślanej podróży, podzielony na 25 odcinków, zostanie wyemitowany w popularnym programie „Ekspedycja Narodowa” narodowej telewizji litewskiej. Swoją premierę będzie miał jesienią.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.