Zaskakujące wersje płockiego hejnału, a później lasery szalejące nad Starym Rynkiem - w piątkowy wieczór odbył się happening w ramach Dni Historii Płocka. Dzieje naszego miasta zostały przedstawione w nietypowej formie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obejrzyjcie zdjęcia

Najpierw jednak, o godz. 21, rozpoczął się flashmob poetycki zorganizowany przez płocki oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Grupa osób szła śladami „miasta wytyczonego aktem lokacyjnym” – w tym roku mija 780. rocznica lokacji Płocka. Płocczanie w drodze czytali wiersze o tematyce związanej z naszym miastem. A kiedy dotarli na Stary Rynek, przyszedł czas na wysłuchanie płockiego hejnału.

Oprócz jego tradycyjnej wersji muzycy na żywo zagrali hejnał w przeróżnych stylach, budząc zainteresowanie wśród publiczności.

W końcu światła na Starym Rynku zgasły światła, a na telebimie została wyświetlona prezentacja przypominająca historię naszego miasta i dzieje nadania mu aktu lokacyjnego w 1237 r. Chwilę później najważniejsze daty z tamtego okresu zostały wyświetlone laserami na elewacji ratusza

Impreza zakończyła się dynamicznym pokazem laserowym, któremu towarzyszyła tajemnicza muzyka i sztuczny dym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wojna cywilizacji Ludów Wschodu z Polakami. Dorwali się do koryta, idąc śladem ZŁEGO - Sorosa. Typowy brak asymilacji w Polsce. .......wojna hybrydowa. ..POKIS Mazowiecki, Dusza Płocka, wie co dobre płocczanom. Pokłon do samej ziemi. Zna mazowieckie Obyczaje, rdzennie nasze; To przecież ciągłość tradycji 780 lat istnienia miasta. A to swojskie Fame Dance Festiwal a to Warkocz królewny Wisły - Old Country. A to 80 lat Dorobku ks. Kazimierza Andrzeja Starościńskiego. Przepiękny HEJNAŁ, wpoił SERCE PŁOCKA, PŁOCKIE WZGÓRZE Z KATEDRĄ, wielu pokoleniom płocczan. Jego ton, jest w nas zawsze . W szczęściu i niedoli. Na krańcach świata emigracji..... Bóg i Ojczyzna........... POKIS trafił w to Serce EMIGRANTA....organizuje New Orlean' Parade Hymnu Płocka w pięknej kaskadzie wzorca jusejskiego. Uroczystości 780 lecia lokacji Płocka , uszlachetni ZLOT OGÓLNOPOLSKI MIŁOŚNIKÓW CUKIERNI w kSIĄŻNICY. Nasze słodkości znakomicie znane w całym kraju..... To wszystko dostępne każdemu mieszkańcowi Płocka, jeżeli grzecznie poprosi o pozwolenie w Bazie Bileterii POKiS, ul. Tumska Jedno tylko trapi w Rocznicy Płockiej... jacyś turkowie, saladynowie, jak piszą wyżej...zrobili przykrość....... ....Z przerwami grano wybrany utwór z Wieży Zegarowej przez kilka dekad, później była długa przerwa, aż ponownie rozległ się w 1983 roku w rocznicę Konstytucji 3 Maja..... Nie dziwię się, wszak w tej przerwie xx , NIE BYŁO ROCZNIC dla "utworu", teraz to wszystko skompensuje New Orlean' Parade Hymn. Jakie to szczęście. Mamy POKIS. Najgorzej na tym wyjdzie PIS Ludzie nie będą glosować na wasali ww. Prawdę Dziejów potwierdził Hejnalista. Są PŁOCCZANIE, , którzy wstają na dźwięki Hejnału Boga i Ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0