Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obejrzycie reportaż multimedialny "Tajemnicze wzgórza w Kobiernikach"

Niecka jest częścią zakrojonej na szeroką skalę modernizacji zakładu płockiego Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami. Jej zwieńczeniem. To wszystko zaczęło się od 2011 r.

O trudnych początkach w piątek często wspominali zarówno gospodarz uroczystości prezes PGO Stefan Kotlewski, jak i wywołani do mikrofonu goście.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia

– To piąta kwatera w Kobiernikach, największa z dotychczasowych, mogąca pomieścić ponad 500 tys. m sześc. odpadów – podkreślał Kotlewski. – A to teren szczególnie trudny, kiedy miasto zaczęło tu inwestować, jeszcze zanim powstała spółka, poległo na rynnie kobiernickiej ze względu na pokłady torfu i nawodnienie. Ale jak widać, nam się udało.

Prezes PGO wymieniał także inne istotne dla zakładu inwestycje, które powstały od 2011 r. To m.in. budowa instalacji odgazowywania już zrekultywowanych kwater składowisk, modernizacja sortowni czy kompostowni.

Pozwolenie na budowę nowej kwatery spółka uzyskała w 2014 roku, została zaprojektowana i zbudowana w naturalnym zagłębieniu terenu. Bardzo starannie uszczelniona nie będzie zagrażała środowisku, uchodzi pod tym względem za jedną z najbezpieczniejszych w kraju. Koszt jej budowy wyniósł blisko 13 mln zł.

Prezes nie bez dumy informował, że wszystkie duże budowy i modernizacje ani na jeden dzień nie wyłączyły zakładu, przez cały czas były w Kobiernikach przyjmowane odpady.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik i pozostali, którzy zabierali głos, dziękowali zarówno pracownikom, jak i firmom, które wykonywały inwestycje. Podkreślano, że choć praca związana bezpośrednio z odpadami nie ma może najwyższych notowań w powszechnej opinii, to jednak ci ludzie wykonują arcyważną robotę dla wszystkich. Bo – jak mówił marszałek, sprawa zagospodarowania odpadów, poradzenia sobie ze śmieciami to po prostu problem cywilizacyjny. Przywołał przykład Lwowa, miasta europejskiego, które sobie z tym nie radzi i już cuchnie od nagromadzonych odpadów. Dodał, że w skali kraju Mazowsze produkuje najwięcej odpadów, więc my także musimy mierzyć się z tym problemem. Dlatego tak ważna jest inwestycja jak ta w Kobiernikach.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wspominał, jak sześć, siedem lat temu, czyli w początkach jego pierwszej kadencji, musiał podjąć decyzję, co dalej z Kobiernikami, które wówczas były zasypane śmieciami. I to, że pierwsze decyzje nowo powołanego prezesa Kotlewskiego były związane z zalegalizowaniem samowoli budowlanej, bo okazało się, że zakład przyjął zbyt wiele odpadów. Potem były kolejne „ważne i odważne” decyzje inwestowania w zakład, tak żeby zapewnić bezpieczeństwo dla Płocka i całego regionu – że nie staniemy się drugim Lwowem czy Neapolem, bo będzie gdzie składać i przetwarzać śmieci. Nowakowski przypomniał, że od tamtego czasu zainwestowano ponad 40 mln zł, pozyskiwanych głównie z funduszy zewnętrznych.

Starostwo płockie reprezentował Lech Dąbrowski. On też chwalił posunięcia prezesa PGO i jego umiejętności negocjacyjne. Jako samorządowiec, ale i mieszkaniec gm. Stara Biała, na terenie której funkcjonuje zakład, pamięta uciążliwości, jakie on stwarzał, oraz liczne protesty ludzi, którzy nie mogli znieść tego trudnego sąsiedztwa. – A dziś mieszkańcy gminy są zadowoleni, że mają ten zakład u siebie – stwierdził Dąbrowski.

Zadowolenie z oddania nowej niecki wyrażał prezes spółki Suez Krzysztof Izmajłowicz. Przyznawał, że dla jego spółki, zajmującej się odbieraniem odpadów, to bardzo ważne, że jest gdzie wywozić wszystkie śmieci. Zwłaszcza że takich miejsc, spełniających coraz ostrzejsze normy, w ogóle nie ma zbyt wielu.

Było oczywiście uroczyste przecięcie wstęgi na drodze, która prowadzi bezpośrednio do niecki, a zaraz potem symboliczne wywiezienie na jej dno pierwszej tony śmieci. W kabinie śmieciarki zasiadł prezydent Nowakowski i to on, obserwowany przez wszystkich z korony zagłębienia, zjechał na dół i zrzucił ładunek.

Potem wszyscy wyruszyli na zwiedzanie zakładu w Kobiernikach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.