Chodzi o fundację Kierunek Smoszewo - grupę zapaleńców z małej nadwiślańskiej wsi w gm. Zakroczym w pow. nowodworskim. Fundacja zaangażowała się m.in. w działania Roku Rzeki Wisły. I już teraz zaprasza wodniaków na maleńką przystań z pomostem - fajne miejsce i dla wodniaków, i dla tych, co stąpają po lądzie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od tygodnia w Smoszewie mogą przybić do nowego pomostu i zacumować przy nim kajaki czy większe lub mniejsze łódki. Pomost o wymiarach 7 na 15 m stanął przy plaży, która ciągnie się wzdłuż nadwiślańskiej skarpy. Można tutaj odpocząć, rozpalić ognisko, łowić ryby, a jeśli będzie padał deszcz – schronienie da drewniana altanka.

Zobacz zdjęcia ze Smoszewa

– Pomost i miejsce w Smoszewie zapewnia bezpieczne cumowanie, możliwość wyjścia na plażę, z której jest widok na Puszczę Kampinoską na przeciwległym brzegu. Nasze działania są ściśle związane z obecnie obchodzonym Rokiem Rzeki Wisły – mówi Karolina Cielebąk, prezes fundacji Kierunek Smoszewo. – Dla osób, które lubią łączyć różne formy wypoczynku, w pobliżu jest twierdza Modlin, bazylika w Czerwińsku czy krzyż lotaryński w Starym Radzikowie.

Dodajmy, że smoszewscy społecznicy zostali objęci programem „Obywatel rzeki Wisły”, który prowadzi fundacja Rok Rzeki – sprawca wiślanego „zamieszania” w tym (i nie tylko) roku, która prowadzi mnóstwo działań na rzecz przywrócenia rzece dawnego znaczenia.

W Smoszewie działają bardzo prężnie. Na swojej stronie internetowej piszą np.: „Od września 2015 roku w każdą drugą sobotę miesiąca odbywa się Smoszewski Festiwal Kultury – wydarzenie kulturalno-artystyczne, które skierowane jest do mieszkańców Smoszewa, gminy Zakroczym, powiatu nowodworskiego, jak i całego Mazowsza. Każde wydarzenie przyciąga wielu gości z wielu miejscowości”.

Skąd wzięła się taka pasja? Na to pytanie także znajdujemy odpowiedź: „Fundacja Kierunek Smoszewo powstała z potrzeby krzewienia kultury i sztuki wśród społeczności lokalnej oraz każdego, kto pojawi się u nas. Naszym celem jest kulturalna aktywizacja lokalnej społeczności, inspirowanie dzieci i młodzieży, jak i zainteresowanie artystów wyjściem poza granice dużych miast ze swoją twórczością. Każdy, kto przyjedzie do malutkiej wioski Smoszewo w gminie Zakroczym (..) doświadczy wielu wrażeń artystycznych. Pozna ciekawych ludzi, skorzysta z przestrzeni twórczej, weźmie udział w inspirujących warsztatach”.

Jeśli szukacie ciekawych, nowych miejsc do zwiedzenia, pomyślcie o weekendowej wizycie w Smoszewie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem