Rok Rzeki Wisły jest doskonałym momentem, by poszukać odpowiedzi na wiele pytań, które w zależności od środowiska budzą ogrom kontrowersji. Na przykład: czy rzeka ma pozostać dzika, czy powinna stać się na powrót żeglowna? Bo jeszcze ledwie kilkadziesiąt lat temu żyła. Pływały po niej statki pasażerskie i jednostki towarowe. Było mnóstwo zawodów związanych z wodą. Ludzie szli nad Wisłę, żeby się opalać, popływać, spotykać, integrować, relaksować...
Zastanowimy się wspólnie, jak sprawić - i co jest potrzebne - by Wisła znów stała się atrakcyjna dla mieszkańców leżących wzdłuż niej miejscowości, dla turystów, przedsiębiorców. Jak angażować społeczników, samorządy, biznes?
W grudniu ub.r. zastanawialiśmy się już nad tym podczas Wiślanego Okrągłego Stołu w Warszawie...
Rok Wisły 2017. Rzeko, wracamy do ciebie. Połącz nas jak przed laty [WIDEO, FOTO]
Teraz, razem z Samorządem Województwa Mazowieckiego i Fundacją Rok Rzeki Wisły, powracamy do tego tematu
Pierwszy dzień – czwartek, 1 czerwca – poświęcony będzie zajęciom warsztatowym. Zaplanowaliśmy dwa warsztaty: „Zagrożenia i pożytki z Wisły. Rzeka dzika czy żeglowna?" oraz „Jak wykorzystać potencjał Wisły?". Obydwa poprowadzi Justyna Olszańska z poznańskiej firmy Yes Consensus. Zaprosiliśmy do nich wodniaków, samorządowców, urzędników, społeczników.
Efekty warsztatów i wypracowane na nich wnioski zaprezentujemy podczas drugiego dnia konferencji, kiedy to odbędą się dyskusje panelowe z udziałem fachowców z Polski i nie tylko.
I właśnie na nie Was zapraszamy - w piątek, 2 czerwca (początek o godz. 9) w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, ul. Małachowskiego 1.
Na nasze zaproszenie odpowiedzieli pozytywnie m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, prezydent Torunia Michał Zaleski, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, reprezentujący Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Przemysław Daca, były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy czy hydrolog z Francji Zbigniew Gąsowski, który współtworzył program dla Loary.
Gąsowski: Bierzcie przykład z Loary
O tym, jak wykorzystuje się potencjał rzek w Europie, opowiedzą też przedstawiciele holenderskiej firmy RDH Architekci Urbaniści. Panelistami będą również np. prof. Zygmunt Babiński z Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Przemysław Nawrocki, specjalista ochrony wód i gatunków Fundacji WWF Polska.
Dodajmy, że również 2 czerwca w Płocku zaczyna się wielka ogólnomiejska impreza – IX Jarmark Tumski (ok. 500 stoisk). On też wpisuje się w obchody Roku Rzeki Wisły.
Wisła w Płocku na zdjęciach - obejrzyjcie naszą rzekę z lotu ptaka
Wszystkie komentarze