Ogólnopolską konferencję "Wisła szansą na rozwój" organizują "Gazeta Wyborcza" i Samorząd Województwa Mazowieckiego, naszym partnerem merytorycznym jest Fundacja Rok Rzeki Wisły. Już 2 czerwca zapraszamy do płockiej Małachowianki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rok Rzeki Wisły jest doskonałym momentem, by poszukać odpowiedzi na wiele pytań, które w zależności od środowiska budzą ogrom kontrowersji. Na przykład: czy rzeka ma pozostać dzika, czy powinna stać się na powrót żeglowna? Bo jeszcze ledwie kilkadziesiąt lat temu żyła. Pływały po niej statki pasażerskie i jednostki towarowe. Było mnóstwo zawodów związanych z wodą. Ludzie szli nad Wisłę, żeby się opalać, popływać, spotykać, integrować, relaksować...

Zastanowimy się wspólnie, jak sprawić - i co jest potrzebne - by Wisła znów stała się atrakcyjna dla mieszkańców leżących wzdłuż niej miejscowości, dla turystów, przedsiębiorców. Jak angażować społeczników, samorządy, biznes?

W grudniu ub.r. zastanawialiśmy się już nad tym podczas Wiślanego Okrągłego Stołu w Warszawie...

Rok Wisły 2017. Rzeko, wracamy do ciebie. Połącz nas jak przed laty [WIDEO, FOTO]

Teraz, razem z Samorządem Województwa Mazowieckiego i Fundacją Rok Rzeki Wisły, powracamy do tego tematu

Pierwszy dzień – czwartek, 1 czerwca – poświęcony będzie zajęciom warsztatowym. Zaplanowaliśmy dwa warsztaty: „Zagrożenia i pożytki z Wisły. Rzeka dzika czy żeglowna?" oraz „Jak wykorzystać potencjał Wisły?". Obydwa poprowadzi Justyna Olszańska z poznańskiej firmy Yes Consensus. Zaprosiliśmy do nich wodniaków, samorządowców, urzędników, społeczników.

Efekty warsztatów i wypracowane na nich wnioski zaprezentujemy podczas drugiego dnia konferencji, kiedy to odbędą się dyskusje panelowe z udziałem fachowców z Polski i nie tylko.

I właśnie na nie Was zapraszamy - w piątek, 2 czerwca (początek o godz. 9) w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, ul. Małachowskiego 1.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli pozytywnie m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, prezydent Torunia Michał Zaleski, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, reprezentujący Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Przemysław Daca, były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy czy hydrolog z Francji Zbigniew Gąsowski, który współtworzył program dla Loary.

Gąsowski: Bierzcie przykład z Loary

O tym, jak wykorzystuje się potencjał rzek w Europie, opowiedzą też przedstawiciele holenderskiej firmy RDH Architekci Urbaniści. Panelistami będą również np. prof. Zygmunt Babiński z Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Przemysław Nawrocki, specjalista ochrony wód i gatunków Fundacji WWF Polska.

W programie konferencji także:

  • zwiedzanie Małachowianki, czyli najstarszej polskiej szkoły, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r.,
  • propozycja dla gości spoza Płocka: wyjazd na nabrzeże wiślane i wspólny godzinny rejs statkiem po Wiśle,
  • wystawa zdjęć „Ludzie i statki".

Dodajmy, że również 2 czerwca w Płocku zaczyna się wielka ogólnomiejska impreza – IX Jarmark Tumski (ok. 500 stoisk). On też wpisuje się w obchody Roku Rzeki Wisły.

Wisła w Płocku
Wisła w Płocku  DOMINIK DZIECINNY

Wisła w Płocku na zdjęciach - obejrzyjcie naszą rzekę z lotu ptaka

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem