Niedzielne głosowanie nie cieszyło się w Płocku zbyt dużym zainteresowaniem - były komisje, w których głos oddało zaledwie kilkanaście osób. Najbardziej zaangażowali się za to ludzie z Pradoliny Wisły. Tutaj głos oddało 39,6 proc. uprawnionych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu znajdziecie listy radnych z innych osiedli - z informacją o liczbie uzyskanych głosów

Bardzo dobry wynik Kominka, porażka Krasa. Wybory do rad osiedlowych w liczbach

Nie obyło się również bez wątpliwości. Paweł Wojciechowski, kandydat do Rady Mieszkańców Osiedla Wyszogrodzka, przesłał nam swoje zastrzeżenia w kwestii kart do głosowania. Na jego osiedlu kandydowały aż 43 osoby i, niestety, wszystkie nazwiska nie zmieściły się na jednej stronie formatu A4. Trzy nazwiska, w tym pana Pawła, znalazły się na stronie drugiej.

– Czy problemem było zmniejszenie czcionki, aby wszyscy kandydaci znaleźli się na jednej stronie? – pyta Wojciechowski. – Niestety taka sytuacja znacząco zmniejsza szanse tych „drugostronnych”, co potwierdzały sądy, rozpatrując różne skargi wyborcze.

– Nie można było zmniejszyć czcionki, ponieważ wówczas byłaby ona nieczytelna dla osób ze słabszym wzrokiem – odpowiada przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Iwona Krajewska. – Komisje, które wydawały dwustronne karty do głosowania miały obowiązek informować mieszkańców o tym, że nazwiska kandydatów są również po drugiej stronie. Problem z tymi kartami wziął się stąd, że ordynacja wyborcza nie określa konkretnie, jak one mają wyglądać. A gdy zapytałam w biurze obsługi rady miasta o możliwość większego formatu kart, usłyszałam, że zamówienie do drukarni już zostało wysłane.

Co na to biuro obsługi rady? Tam usłyszeliśmy, że za karty do głosowania odpowiada Miejska Komisja Wyborcza.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem