Niedzielne głosowanie nie cieszyło się w Płocku zbyt dużym zainteresowaniem - były komisje, w których głos oddało zaledwie kilkanaście osób. Najbardziej zaangażowali się za to ludzie z Pradoliny Wisły. Tutaj głos oddało 39,6 proc. uprawnionych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu znajdziecie listy radnych z innych osiedli - z informacją o liczbie uzyskanych głosów

Bardzo dobry wynik Kominka, porażka Krasa. Wybory do rad osiedlowych w liczbach

Nie obyło się również bez wątpliwości. Paweł Wojciechowski, kandydat do Rady Mieszkańców Osiedla Wyszogrodzka, przesłał nam swoje zastrzeżenia w kwestii kart do głosowania. Na jego osiedlu kandydowały aż 43 osoby i, niestety, wszystkie nazwiska nie zmieściły się na jednej stronie formatu A4. Trzy nazwiska, w tym pana Pawła, znalazły się na stronie drugiej.

– Czy problemem było zmniejszenie czcionki, aby wszyscy kandydaci znaleźli się na jednej stronie? – pyta Wojciechowski. – Niestety taka sytuacja znacząco zmniejsza szanse tych „drugostronnych”, co potwierdzały sądy, rozpatrując różne skargi wyborcze.

– Nie można było zmniejszyć czcionki, ponieważ wówczas byłaby ona nieczytelna dla osób ze słabszym wzrokiem – odpowiada przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Iwona Krajewska. – Komisje, które wydawały dwustronne karty do głosowania miały obowiązek informować mieszkańców o tym, że nazwiska kandydatów są również po drugiej stronie. Problem z tymi kartami wziął się stąd, że ordynacja wyborcza nie określa konkretnie, jak one mają wyglądać. A gdy zapytałam w biurze obsługi rady miasta o możliwość większego formatu kart, usłyszałam, że zamówienie do drukarni już zostało wysłane.

Co na to biuro obsługi rady? Tam usłyszeliśmy, że za karty do głosowania odpowiada Miejska Komisja Wyborcza.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem