... Polski Czerwony Krzyż. Płocczanie wydali taki werdykt, biorąc udział w plebiscycie organizowanym przez Urząd Miasta i "Gazetę Wyborczą". Wynik głosowania poznaliśmy w piątek podczas gali w Państwowej Szkole Muzycznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To była już 10. edycja konkursu „Godni Naśladowania”. Salę koncertową PSM wypełnili społecznicy, ludzie działający w organizacjach pożytku publicznego. – To zaszczyt współpracować z państwem. Jesteście niesamowici, bo pracujecie na rzecz mieszkańców naszego miasta, często tych najbardziej potrzebujących. Za tę pasję i wysiłek chciałbym wam bardzo podziękować – mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, który wystąpił w roli gospodarza gali.

A ta rozpoczęła się od ogłoszenia wyników corocznego konkursu „Godni naśladowania".

Obejrzyjcie galerię zdjęć z uroczystości w PSM

Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach:

– kultura, nauka i edukacja – wyróżnienia otrzymały Fundacja Revita i Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku. A tytuł „Godni Naśladowania” przypadł Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

– pomoc społeczna, zdrowie i profilaktyka uzależnień – wyróżnienia dla Fundacji Portal FM Pomagamy Dzieciom i Płockiego Forum Motocyklistów. Natomiast tytuł „Godni Naśladowania” powędrował do Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka.

– sport, turystyka i rekreacja – wyróżnione zostały Oddział Żeglarsko-Motorowodny PTTK „Morka” i Ludowy Klub Sportowy Puncher. Tytuł „Godni Naśladowania” otrzymało Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Wisła Płock.

Gala konkursu 'Godni Naśladowania' w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej
Gala konkursu 'Godni Naśladowania' w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej  IRENEUSZ CIEŚLAK

– A teraz szczególna chwila. W tym roku obchodzimy jubileusz 10-lecia naszego konkursu, do tej pory wzięło w nim udział ok. 60 organizacji pozarządowych. Z tej okazji Płocka Rada Działalności Pożytku Publicznego nominowała – spośród dotychczasowych laureatów – 10 kandydatów do zaszczytnego tytułu najlepszej organizacji pożytku publicznego 10-lecia. A później wybierali ją już sami płocczanie, przez kilka tygodni mogli głosować, wypełniając kupny i wysyłając SMS-y. Tą organizacją jest Polski Czerwony Krzyż! – ogłosiła Ewa Pietrzak, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Na widowni rozległy się głośne brawa i okrzyki radości.

Tu sprawdzicie, kto był nominowany do tytułu najlepszej organizacji pozarządowej 10-lecia

– Aż dech zapiera – dziękowała wzruszona Ewa Domosławska, prezes zarządu płockiego oddziału PCK. Wspominała, że Polski Czerwony Krzyż za dwa lata skończy już 100 lat. – Nie wyglądamy na ten wiek. Wciąż mamy siłę do działania. Ta sztafeta pokoleń, choć się zmienia, trwa w naszych działaniach od lat – podkreślała pani prezes.

Na koniec przytoczyła słowa swojej ulubionej piosenki: „To Czerwony Krzyż nas zbratał, żeby ludziom radość nieść". I my tę radość niesiemy!”.

Po części oficjalnej publiczność wysłuchała jeszcze koncertu Orkiestry Dętej PSM.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem