Gabriel Czerniejewski,15-letni uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej, dostał się do elitarnego grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. A Roksana Dąbkowska, ubiegłoroczna maturzystka, po wakacjach rozpoczyna naukę w obleganej Royal Northern College of Music w Manchesterze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci obejmuje swą opieką najzdolniejszych młodych ludzi z całej Polski, przyszłych naukowców, muzyków, artystów plastyków – mówi Mariusz Tytman, pedagog sekcji fortepianu w płockiej szkole muzycznej i prezes Stowarzyszenia Edukacji Muzycznej „Ingenium”. – Niezwykle trudno dostać się pod jego skrzydła, nie ma tu mowy o żadnym przypadku – kwalifikacje są trzystopniowe, a dokonania kandydata oceniają trzy zespoły specjalistów w danej dziedzinie. Tym bardziej jesteśmy dumni z Gabriela.

Fundusz otwiera młodym artystom okno na świat – organizuje dla nich warsztaty, szkolenia, koncerty. To pod jego patronatem w lutym tego roku odbył się recital w Łazienkach Królewskich, swoje umiejętności zaprezentowali na nim podopieczni funduszu. Gabriel Czerniejewski grał Chopina.

Roksana Dąbkowska z kolei w ub. r. zdała maturę, przed nią jeszcze obrona dyplomu w szkole muzycznej. Ale już w listopadzie 2016 r. zdawała egzaminy na prestiżową muzyczną uczelnię Royal Northern College of Music w Manchesterze. – To bardzo oblegana szkoła, co roku aplikuje tam ok. 300 chętnych z Europy, Stanów Zjednoczonych – dodaje Mariusz Tytman. – Roksana znalazła się w gronie kilkunastu osób, które pomyślnie przeszły kwalifikacje. Naukę rozpoczyna we wrześniu.

Młodzi pianiści z Płocka świetnie radzą sobie także w konkursach. Na II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Suwałkach pierwsze nagrody zdobyli Weronika Zalewska i Gabriel Czerniejewski, Oliwia Rytwińska dostała nagrodę specjalną za wykonanie Arii G-dur Bacha.

W Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Od Bacha do Szymanowskiego” w Warszawie Gabriel zdobył z kolei drugą nagrodę, doceniono też jego wykonanie utworu Bacha.

W Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie – przewodniczącym jury był tam prof. Andrzej Jasiński, pedagog Krystiana Zimermana – Gabriel Czerniejewski po prostu rozbił bank – zdobył drugą nagrodę i nagrody za najlepsze wykonanie mazurka i tańca. Z tego samego konkursu Roksana wyjechała z wyróżnieniem. Podobnie jak z Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Szczecinie.

Wszyscy ci młodzi muzycy uczą się w klasie fortepianu Mariusza Tytmana. W tym roku szkolnym świetnie radzili sobie także podopieczni innych pedagogów – Aleksandra Cierpikowska z klasy Eleonory Torbickiej zdobyła wyróżnienie na przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej (podobnie jak Weronika Zalewska). Aleksandra i inna podopieczna Eleonory Torbickiej, Maja Balkowska, dostały także drugą nagrodę podczas Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Zamościu oraz trzecie nagrody podczas XIV Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku.

Na tym właśnie konkursie trzecią nagrodę dostał również Gabriel Czerniejewski, wyróżnienia zaś otrzymali Natalia Anchim (z klasy Mariusza Tytmana) i Julia Tyburska (z klasy Krystyny Tytman).

Maja Balkowska została także laureatką Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Sochaczewie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem