Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsze w tym roku regaty wioślarskie – Centralne Kontrolne Regaty Seniorów i Juniorów odbyły się na poznańskiej Malcie. Wystartowała w nich cała wioślarska elita z Polski, z kadrą olimpijską na czele.

Przed tymi zawodami, wioślarze z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, uczestniczyli w dwóch zgrupowaniach w Półwiosku Starym koło Konina, podczas których przygotowywali się do ważnego startu w warunkach wody stojącej.

Już podczas dwudniowej rywalizacji w Poznaniu, płoccy wioślarze startując na jedynkach i dwójkach bez sternika, walczyli o miejsca w reprezentacjach Polski juniorów i młodzieżowców (do lat 23) na regaty międzynarodowe.

Silny wiatr, wywrócone łodzie i służby ratownicze miały ręce pełne roboty

– Zawody odbywały się w bardzo trudnych warunkach, przy dużym wietrze i powstającej w jego efekcie wysokiej i niebezpiecznej fali – opowiada Jacek Karolak, prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. – W szczytowym momencie, kiedy służby ratownicze nie nadążały wyławiać zawodników z wywróconych łodzi, zawody zostały przerwane i odwołane dla juniorów. Seniorzy ścigali się do końca. Z płocczan, w tych trudnych warunkach, najlepiej sobie radził najstarszy z naszych zawodników Adrian Pawłowski. Startując w kombinowanej dwójce z wioślarzem warszawskiego AZS AWF, zajął piąte miejsce wśród osad młodzieżowych. Szóstą lokatę zajęła osada Bartłomiej Donarski i Kuba Aleksandrowicz, a dziewiąte – Michał Sobiecki i Piotr Witkowski.

Drugiego dnia, młodzieżowcy z PTW Płock ścigali się w czwórkach bez sternika. W różnych zestawieniach zajęli drugie i trzecie miejsce w swojej kategorii. W rezultacie Adrian Pawłowski i Michał Sobiecki od dziś, piątku przebywają na zgrupowaniu kadry narodowej w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Czeka ich występ w regatach międzynarodowych seniorów w niemieckim Essen.

Młodzieżowcy na maturę, juniorzy do Monachium

Na zgrupowanie kadry do Wałcza nie pojechali Bartłomiej Donarski i Kuba Aleksandrowicz, którzy mają przed sobą egzaminy maturalne. Ale dostaną szansę występu w drugim międzynarodowym sprawdzianie polskiej młodzieżówki w niemieckim Ratzeburgu, w połowie czerwca.

Dobrze zaprezentowali się również nasi juniorzy. Skifista Janek Domeradzki w swojej konkurencji zajął trzecie miejsce, w finale dwójek bez sternika wystąpili Wiktor Budnicki z Kamilem Krusiewiczem i Rafał Pietrasiak z zawodnikiem gorzowskiego AZS-u. Decyzją trenera kadry juniorów – Janek Domeradzki i Rafał Pietrasiak otrzymali powołanie na zgrupowanie kadry juniorów w Wałczu. W pierwszy weekend maja wystąpią w międzynarodowych regatach w Monachium, które będą najważniejszym tegorocznym sprawdzianem przed mistrzostwami Europy.

– W rywalizacji juniorów młodszych najlepiej spisały się nasze dziewczęta w dwójkach bez sterniczki – Oliwia Nowakowska i Justyna Leśkiewicz – dodaje Jacek Karolak. – W obu finałach zajęły trzecie miejsca, czym zapewniły sobie miejsce w polskiej kadrze na Regaty Nadziei Olimpijskich w słowackich Piestanach.

Po regatach w Poznaniu, gdzie płoccy wioślarze mogli wystąpić dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz Ministerstwa Sportu (SMS), Płockiego Towarzystwo Wioślarskie może się pochwalić aż ośmioma reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe.

Trenerami płockich osad są: Wojciech Jankowski, Andrzej Petrykowski, Piotr Sałkowski i Jacek Karolak.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.