O wdzięczności wobec Boga za dar powołania mówił bp Piotr Libera podczas Mszy św. Krzyżma w płockiej bazylice katedralnej. Poświęcił także oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentów świętych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„To my, w parafiach, szkołach, na plebanii i ulicy samą swoją obecnością świadczymy, że przestrzeń ludzkiego serca wypełnić może tylko Ten, który nas powołał. Inaczej człowiek traci widzenie sensu spraw i wydarzeń, a jego serce szuka nasycenia tam, gdzie go znaleźć nie może`: w swoim rozdętym ego, w mamonie, w naturze, w sukcesie, w karierze, w życiu z dnia na dzień. A wtedy kresem zawsze jest rozbicie lub pustka” – głosił w homilii bp Piotr Libera.

Podkreślił, że to kapłani właśnie, przez kształtowanie sumień i „szarą posługę konfesjonału”, uświadamiają innym, że autentyczne ludzkie życie wymaga ładu serca i szacunku dla cnoty. I choć ludzie nieraz nie dostrzegają znaczenia godzin kapłana spędzonych w konfesjonale czy spychają go gdzieś na „obrzeże szkoły”, to jednak najważniejsze jest „serce wypełnione Bogiem i sumienie”.

„Może to dzięki temu Polak nie jest jeszcze `człowiekiem bez właściwości`, `człowiekiem bez poczucia sensu`, `człowiekiem bez poczucia grzechu`. Może to jeszcze dzięki temu Polak, choćby mieszkał i pracował setki kilometrów stąd, chce być inny od Niemca, Francuza, Holendra czy Brytyjczyka i na święta wraca do Ojczyzny” – zaznaczył hierarcha.

Jak podkreślił, kapłani uczą innych, że „modlitwa to prawdziwe nasycenie duszy, że ludzkie twarze najpiękniejsze są podczas adoracji, że dłonie człowieka są naprawdę ludzkie, gdy splatają się do modlitwy, że rodzina stanowi podstawową komórkę życia, a macierzyństwo i ojcostwo jest udziałem w stwórczym dziele samego Boga, że czas bez święta, to czas, który degraduje, że przestrzeń bez wież kościołów i kaplic, to przestrzeń okaleczona”.

Biskup płocki zaznaczył też, że jeśli Polacy nie będą umieli obronić dźwięku dzwonów, to za kilkadziesiąt lat chętnie i szybko zastąpi go płynący z minaretów głos muezina.

„Umiejmy być wdzięczni – zachęcił kapłanów bp Libera. Dodał też, że jeśli ogarnia ich rutyna i zniechęcenie, powinni nie bać się wyzwań i dzieł Pana, lecz przyjmować je z wdzięcznością we wspólnocie płockiego prezbiterium.

Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej płockiej zostały poświęcone oleje, używane przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń oraz namaszczenia chorych. Ponadto wszyscy kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Eucharystię w katedrze koncelebrowało trzech biskupów: ordynariusz Piotr Libera oraz biskupi pomocniczy Roman Marcinkowski i Mirosław Milewski. Obecnych było kilkuset księży z diecezji, klerycy, siostry zakonne, wierni świeccy.

Po Mszy św. duchowieństwo wzięło udział w agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim. Na jej początku bp Piotr Libera odczytał komunikat nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennaccio o przejściu na emeryturę bp. Romana Marcinkowskiego, biskupa pomocniczego diecezji płockiej.

KAI

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem