Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Płock czyta małemu misiowi” – taką nazwę nosi projekt zainicjowany przez Miejskie Przedszkole nr 14. Jest to gminna wersja ogólnopolskiego programu „Mały mis w świecie wielkiej literatury”. Akcja polega na wycieczce pluszowych misiów od przedszkola do przedszkola. Każda grupa ma swojego pluszaka, któremu nadała imię. Miś przez kilka dni gości w jednej grupie i wraz z nią słucha bajek, a następnie trafia do innej. I tak wędruje przez wiele płockich placówek dla maluchów. Do tej akcji włączyło się bowiem 16 przedszkoli miejskich: 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 13, 14, 15, 19, 21, 25, 31, 34, 37 oraz niepubliczny „Gagatek”.

– Dzieci są przyzwyczajane do słuchania – mówi o akcji dyrektorka Miejskiego Przedszkola nr 14 Agata Matuszewska. – Bajki, których czytanie nie zajmuje dłużej niż 10 minut, są następnie omawiane przez przedszkolaków wspólnie z wychowawcą. Poprzez tę akcję chcielibyśmy też zachęcić rodziców, by czytali dzieciom. W ten sposób nakłonimy ich w przyszłości do czytania.

A przedszkolaki, jak same przyznają, bardzo lubią jak się im czyta. Każdego dnia siadają w kółku i słuchają bajek, wierszy czy opowiadań, przekazując sobie misia z ręki do ręki. W tym tygodniu w przedszkolu przy Miodowej gościli m.in. Feluś, Kudłuś oraz Groszek.

Obejrzyj galerię zdjęć

Akcja potrwa do czerwca.

Patronat nad akcją objęli Książnica Płocka, Biblioteka Pedagogiczna, prezydent Płocka oraz „Gazeta Wyborcza” Płock.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.