Oddajcie Bogu swoją przeszłość i podziękujcie za nią - zachęcił bp Mirosław Milewski w Niedzielę Palmową w Płocku młodzież przybyłą na diecezjalne obchody 32. Światowego Dnia Młodzieży. Towarzyszyło im hasło "Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny" (Łk 1,49).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Eucharystii z udziałem młodzieży w kościele parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku. W homilii stwierdził, że wielu jej uczestników zapewne uwieczni to spotkanie, wykonując jego zdjęcia „aby zachować chwilę”, a potem wróci do tych zdjęć.

Przypomniał również, że przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku, towarzyszą słowa hymnu Maryi: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49). A papież Franciszek w Orędziu na 32. Światowy Dzień Młodzieży wyjaśnił, że „bycie młodymi nie oznacza oddzielenia od przeszłości, (.) osobista historia wpisuje się w długi ciąg, we wspólnotową pielgrzymkę tych, którzy nas poprzedzili w ciągu wieków”.

„Spotykamy się dzisiaj, aby uświadomić sobie, jak ważna jest przeszłość każdego z nas. Historia życia każdego z was jest historią Kościoła. Z każdym dniem dopisujecie do tej długiej, szacownej kroniki dziejów chrześcijaństwa kolejną kartę, dodajcie kolejne dane i obrazy, które nie są zapisane gdzieś `w chmurze`, na niewidzialnym dysku, ale są wyryte w Waszych sercach, na niezniszczalnym nośniku danych” – głosił kaznodzieja.

Dodał, że Ojciec święty Franciszek pyta młodych, w jaki sposób zapisują w swojej pamięci wydarzenia, doświadczenia swojego życia. I zachęca, by odkryć, że „przeszłość, każda jej karta, ta radosna, piękna, pełna budujących wspomnień z domu rodzinnego, ale też ta trudna, smutna, jakby nie mająca sensu – jest dla Boga ważna”: „Nasze życie nie jest tylko zwykłym dyskiem, z którego coś można wymazać i zapisać od nowa” – konkludował bp Milewski.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zaprosił też młodych, aby oddali Bogu swoją przeszłość i podziękowali za nią. Życzył młodym, aby Wielki Tydzień wykorzystali na przypomnienie sobie o Bogu i Jego miejscu w życiu, by za tydzień „znaleźli Pana Jezusa przy Jego pustym grobie”.

Diecezjalne obchody 32. Światowych Dni Młodzieży w Płocku odbyły się pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49). Spotkanie rozpoczęło się wieczorem 8 kwietnia w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku, a było kontynuowane 9 kwietnia w Orlen Arenie w Płocku.

W programie znalazło się m.in. spotkanie panelowe pt. „Podsumowanie i perspektywy po ŚDM w Krakowie”, podsumowanie „Dni w Diecezjach”, refleksja o pracy wolontariatu w parafiach po ŚDM, omówienie wyjazdu wolontariuszy na Ukrainę i do Armenii. Tradycyjnie odbył się też konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu i medytacji różańcowej. Centralnym wydarzeniem obchodów Niedzieli Palmowej była Msza św. w kościele w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku.

Uczestnikami spotkania byli wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, członkowie Parafialnych Centrów Światowych Dni Młodzieży, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz młodzież z poszczególnych dekanatów w diecezji.

Katolicka Agencja Informacyjna

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem