Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Andrzej Nowakowski oraz rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku Maciej Słodki podpisali umowy na dwa dofinansowania unijne. Pierwsze z nich dotyczy adaptacji budynku po Gimnazjum nr 2, przy ul. Jakubowskiego, na siedzibę Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Drugie natomiast na unijne wsparcie dla PWSZ na rozwój usług elektronicznych.

Trybuna Ludu i popielniczki z papierosami

Konferencja odbyła się w PRL-owskiej scenerii. Były paprotki, syfon z wodą, goździki w wazonie, oranżada w butelkach, a na stołach przykrytych typowym w tamtych czasach zielonym obrusem leżały Trybuna Ludu i popielniczki z papierosami.

Obejrzyjcie wnętrza dawnej szkoły i dekorację rodem z PRL

– Rozumiem, że ten anturaż to nawiązanie do tych lat, kiedy ta szkoła w pełni funkcjonowała – doceniał dekoracje marszałek Adam Struzik, a rektor PWSZ przyznał, że ponad 30 lat temu zaczął edukację właśnie w tej szkole. Wówczas była to Szkoła Podstawowa nr 4.

– I dziś myślę, że nic się tu nie zmieniło – mówił Maciej Słodki.

Wchodząc do byłego G2 rzeczywiście możemy poczuć się jak w latach PRL-u. Ale to ma się właśnie zmienić i to już niedługo. Umowa na unijną kasę właśnie została podpisana. Budynek przy Jakubowskiego zostanie gruntownie wyremontowany. Siedzibę będzie miał tam Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz obecna tam już Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna.

– Mam nadzieję, że uda się przygotować tę siedzibę tak, że stanie się ona miejscem krzewienia kultury, w którym płocczanie będą mogli realizować swoje zainteresowania – dodawał Struzik.

Cały remont kosztować będzie 4,3 mln zł, z czego ponad 2,7 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

– Musieliśmy znaleźć pieniądze na wkład własny, ale za to dostajemy zdecydowanie więcej – prawie 70 proc. kosztów kwalifikowanych – mówił zadowolony prezydent Nowakowski.

Jak tłumaczył dziennikarzom wiceprezydent Jacek Terebus, przetarg ma zostać ogłoszony 19 kwietnia. Pod koniec maja powinien zostać już rozstrzygnięty, by w czerwcu wykonawca mógł już wejść. Na remont będzie miał rok czasu.

– Bryła budynku pozostanie nietknięta. Same wnętrza zostaną przebudowane od piwnic po dach. Elewacja również zostanie odnowiona oraz podświetlona. Okna niedawno były wymieniane, więc nie ma potrzeby ich ruszać. Obiekt czeka również termomodernizacja. Część boisk, które są przy szkole zostaną przeznaczone na parking – wyliczał Terebus.

Garderoby, studio nagrań, a nawet kawiarenka

Pomieszczenia, które dziś nie wyglądają zbyt zachęcająco, zmienią się diametralnie. W piwnicy, gdzie dziś mamy szatnie czy siłownię znajdą się: sale prób zespołów muzycznych, magazyny, archiwa, pracownia montażu dźwięku, sala projekcyjna, w której będą odbywały się pokazy Kina za Rogiem, a także kawiarenka. Na parterze zostanie Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna oraz powstaną pomieszczenia administracyjne i garderoby.

Na pierwszym piętrze znajdzie się mnóstwo ciekawych pracowni: fotograficzna, plastyczna, studio nagrań, sale prób wokalnych oraz galeria, w której będą prezentowane prace dzieci i młodzieży.

Drugie piętro zajmą natomiast sale: prób wokalnych, baletowa wraz z zapleczem, dydaktyczne oraz garderoby.

Przy ul. Jakubowskiego powstanie również sala widowiskowa. W tę zmieni się obecna sala gimnastyczna. Jak mówi dyrektor POKiS, Radosław Malinowski, póki co nie będzie w niej miejsc siedzących. W przypadku wydarzeń, których rodzaj wymaga takich, wówczas będą ustawiane krzesełka. Jednak dyrektor już myśli o tym, by w przyszłości zamontować tam coś w rodzaju ruchomych trybun, które w zależności od potrzeby można zsuwać czy rozkładać.

Pieniądze dla PWSZ

Drugi projekt, na który w piątek została podpisana umowa na unijne dofinansowanie, dotyczy „wzrostu jakości i dostępności kształcenia przy wykorzystaniu technologii informatyczno-komunikacyjnych”.

– Uczelnia zatrudnia ok. 200 osób. Do tego mamy do obsłużenia ponad 2 tys. studentów – mówił Słodki. – Dzięki temu projektowi będziemy mogli wprowadzić obsługę do internetu. Rekrutacja będzie mogła odbywać się właśnie tą drogą. Powstanie też internetowy dziekanat. Wykładowcy będą mogli komunikować się ze studentami droga elektroniczną. To bardzo duży wkład w kierunku akademickości. Przekształcenie naszej obsługi przysłuży się do tego, byśmy tę akademię powołali.

Koszt tego projektu to prawie 1,8 mln zł, z czego unijne dofinansowanie stanowi 80 proc. czyli 1,4 mln zł. Innowacje szkoła będzie wprowadzała do końca 2019 roku.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.