Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zwycięzca otrzyma tytuł „Godny Naśladowania – najlepsza organizacja pozarządowa 10-lecia”.

Konkurs organizuje Prezydent Miasta Płocka wspólnie z „Gazetą Wyborczą Płock”. Wybór nie będzie łatwy, bo płockie stowarzyszenia działają na wielu polach – pomocy społecznej, zdrowia, kultury, edukacji, sportu czy turystyki. Płocka Rada Działalności Pożytku Publicznego nominowała 10 organizacji, które w latach 2007-2016 otrzymały już tytuł „Godny Naśladowania”. Oto one:

Bank Żywności w Płocku. Związek Stowarzyszeń (nr 1)

Wspiera organizacje pozarządowe walczące z głodem, co miesiąc dostarcza pełnowartościową żywność dla 38 tys. osób. Przekazywane artykuły spożywcze pozyskuje z nadprodukcji, programu FEAD i darowizn. Do centrum wolontariatu i Klubu Integracji Społecznej, które działają przy Banku, należy aż 600 wolontariuszy akcyjnych i 100 osób, które pracują w ramach umowy wolontariackiej. Oprócz tego, że BŻ pomaga potrzebującym na co dzień, regularnie organizuje przedświąteczne zbiórki – pod koniec ub.r. wolontariusze zebrali ponad 24,5 tony żywności w sklepach w Płocku i okolicach.

Działa przy ul. 3 Maja 18.

Płockie Stowarzyszenie „Amazonki” (nr 2)

Od ponad 15 lat działa na rzecz kobiet z rakiem piersi. Do stowarzyszenia należą kobiety z Płocka i najbliższych okolic, które mają za sobą walkę z chorobą. Spotykają się co miesiąc w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym – przychodzi mniej więcej 60-80 pań. „Amazonki” prowadzą tam zajęcia podnoszące ich kondycję psychiczną i fizyczną. Rak piersi nie jest tu tematem tabu, ale nie są to tylko rozmowy o chorobie. Bywają np. zapraszani dietetycy, którzy mówią o zdrowym stylu życia. Stowarzyszenie dba także o profilaktykę – to np. spotkania z lekarzami, uczenie, jak dbać o swoje piersi i jak prawidłowo się badać. I co ważne – profesjonalnie przeszkolone wolontariuszki odwiedzają chore kobiety w szpitalu, pomagają im przetrwać trudne chwile w chorobie.

Działa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach.

Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek (nr 3)

Jego członkowie to w dużej mierze pracownicy Książnicy Płockiej, którzy zachęcają do sięgania po książki i wzbogacają ofertę Książnicy To dzięki nim płocczanie mogli uczestniczyć w wielu kulturalnych imprezach, warsztatach oraz spotkaniach z twórcami literatury, ale i innych dziedzin sztuki, np. z reżyserką Magdaleną Piekorz. Stowarzyszenie prowadzi m.in. program „Kulturalni mają głos!” dofinansowany z Funduszu Grantowego dla Płocka – są to spotkania dla dzieci i młodzieży o literaturze z różnych półek: detektywistycznej, historycznej, przygodowej, podróżniczej. Organizacja prowadzi też działalność naukową i wydawniczą.

Działa w Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 6.

Płockie Towarzystwo Wioślarskie (nr 4)

To jeden z najstarszych klubów sportowych w Polsce. Istnieje od przeszło 130 lat. Niedługo po tym, jak Towarzystwo zaczęło działać (w sierpniu 1882 r.), została wybudowana także przystań. PTW jako swój główny cel stawia zaszczepienie wioślarstwa wyczynowego wśród dzieci i młodzieży, wyrastających na wspaniałych sportowców. PTW wychowało niejednego olimpijczyka, a jego podopieczni z igrzysk przywieźli dwa medale. Od 1993 r. organizuje Płockie Ergowiosła, w których startują uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, studenci, zawodnicy wyczynowi, niepełnosprawni, służby mundurowe, nauczyciele, dziennikarze i mastersi.

Działa przy ul. Kaweckiego 1a.

Stowarzyszenie Hospicyjno-Paliatywne „Hospicjum Płockie” (nr 5)

Rocznie pomaga ok. 500 chorych i ich rodzinom. Podstawową wartością jest tu prawo człowieka do godnego chorowania. W skład organizacji wchodzą: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe dla dorosłych, hospicjum domowe dla dzieci oraz zakład opiekuńczo-leczniczy dla chorych będących w śpiączce. Stowarzyszenie stara się poprawiać jakość życia pacjentów i ich rodzin, zmniejszać objawy chorobowe i łagodzić cierpienie duchowe. Wbrew stereotypom to miejsce żywe i pełne nadziei – odbywały się tam nawet śluby i chrzciny. W codziennych sprawach pomagają wolontariusze, którzy spędzają czas z chorymi, zajmują się pomocą medyczną, a nawet podejmują się drobnych napraw.

Działa przy al. Piłsudskiego 37.

Stowarzyszenie Integracyjny Klub Tenisa w Płocku (nr 6)

Uczy gry w tenisa dzieci, młodzież i dorosłych, a zwłaszcza osoby niepełnosprawne – dla nich to doskonała forma rehabilitacji. Członkowie klubu wyjeżdżają na obozy sportowe, turnusy rehabilitacyjne oraz imprezy sportowo-rekreacyjne. Już od ponad dwóch dekad stowarzyszenie organizuje prestiżowy turniej Płock Orlen Polish Open, w którym biorą udział tenisiści na wózkach z całego świata. Klub ma kilkunastu zawodników – to ludzie o różnych zawodach i historiach życiowych, których połączyły przyjaźń i pasja do tenisa. Chlubą tej organizacji są także pełnosprawni zawodnicy – choćby na początku tego roku Michał Mikuła zdobył złoty medal mistrzostw Polski juniorów w tenisie ziemnym.

Działa przy ul. Sportowej 3.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Umysłową „Jestem” w Płocku (nr 7)

Działa od 1993 r. w Płocku i powiecie. Za cel stawia sobie poprawienie wizerunku osób niepełnosprawnych – robi to, pokazując ich możliwości i osiągnięcia. Stworzyło warsztat terapii zajęciowej przy ul. Kochanowskiego 7, w którym prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową. Są tam trzy pracownie terapeutyczne: krawiecko-zabawkarska, rękodzieła, w drewnie i szkle. „Jestem” prowadziło też projekt, w ramach którego niepełnosprawni mogli odbyć praktyki zawodowe. Organizacja ta zapewnia wszechstronną pomoc niepełnosprawnym intelektualnie i dba, by uczestniczyli w różnych sferach życia.

Działa przy ul. 3 Maja 16.

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” (nr 8)

To grupa byłych członków zespołu. Wspierają Dzieci Płocka merytorycznie, rzeczowo i finansowo. Młodzi artyści mają dzięki nim swoją siedzibę, w której mogą ćwiczyć, występują w pięknych strojach, są znani nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jednym z osiągnięć ostatnich lat było wydanie albumu biograficznego w 2010 r.: „Druh – piękne życie Wacława Milke”. Stowarzyszenie poprzez swoją pomoc dla zespołu pielęgnuje polską kulturę, stara się rozwijać świadomość narodową, obywatelską i kulturową.

Działa przy al. Jachowicza 34.

Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Płocku (nr 9)

Swoim zasięgiem obejmuje Płock i powiat. Priorytetem jest dla niego niesienie pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcia mogą szukać tu rodziny wielodzietne, bezrobotni, bezdomni, niepełnosprawni, osoby starsze i chore. Częścią z nich PCK opiekuje się w ich domach. Prowadzi też miejsca dziennego wsparcia – Świetlicę „Pszczółki” przy ul. Bartniczej, Ośrodek Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Promyczek” przy ul. Borowickiej i Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Małej Wsi. PCK organizuje honorowe krwiodawstwo – rocznie zbiera ponad 2,8 tys. litrów krwi. Prowadzi też kursy pierwszej pomocy w zakładach pracy i szkołach oraz dla osób indywidualnych.

Działa przy ul. Misjonarskiej 22.

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarząd Oddziału Okręgowego w Płocku (nr 10)

Płocki oddział tej organizacji obejmuje nasze miasto i powiat. Skupia aż 5 tys. seniorów, ciągle dołączają nowi. Pomaga w integracji osób niepełnosprawnych i starszych, zachęca ich do aktywności. Od początku tego roku prowadzi też nowo wybudowane Centrum Aktywności Seniora przy ul. Otolińskiej. Wiele się tam dzieje – stowarzyszenie organizuje przeróżne kursy, np. naukę języka obcego, zajęcia taneczne, oferuje pomoc w obsłudze komputera, porady. Odbywają się ćwiczenia fizyczne, wycieczki, wieczory taneczne i spotkania towarzyskie. Seniorzy mogą skorzystać także z rehabilitacji i terapii ruchowej.

Działa przy ul. Otolińskiej 6.

ZASADY KONKURSU

Trwa od 3 kwietnia do 1 maja. Aby zagłosować na jedną z płockich organizacji pozarządowych, wystarczy wypełnić kupon zamieszczony w „Gazecie Wyborczej” (będzie się ukazywał w każdy piątek do końca kwietnia) i wrzucić go do urny w Biurze Obsługi Klienta w ratuszu – wejście od ul. Zduńskiej. Biuro czynne jest od poniedziałku do środy w godz. 7.30-15.30, w czwartki w godz. 8.30-17.30 i w piątki w godz. 8.30-15.30.

Można też wysłać SMS-a na numer 886 786 379 – w treści muszą znaleźć się następujące elementy rozdzielone kropką: prefix głosowania KGN, kropka, numer organizacji pozarządowej. Przykładowy SMS: KGN.11. Koszt wysłania SMS-a – według stawki operatora. Uwaga:

– wiadomość SMS może być wysłana wyłącznie z telefonu komórkowego,

– z jednego numeru telefonu komórkowego można oddać tylko jeden głos na jedną organizację pozarządową; w przypadku większej liczby SMS-ów liczony jest tylko ten, który wpłynął pierwszy.

Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać w Centrum ds. Organizacji Pozarządowych przy ul. Misjonarskiej 22 w Płocku (tel. 24 366 88 11, e-mail: centrum.wspolpracy@plock.eu).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.