Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Dniu modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, zostało odprawione 3 marca w płockiej bazylice katedralnej: "Pragniemy stanąć po stronie małych i słabych, pragniemy być czytelnym znakiem zbawienia" - zapewnił bp Piotr Libera.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozważania Drogi Krzyżowej w katedrze czytali biskupi: płocki Piotr Libera i pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Były to teksty przygotowane przez o. Józefa Augustyna SJ.

„Chcemy błagać Cię o przebaczenie za najcięższe grzechy: wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych z naszych współbraci i współsióstr. Kontemplując Twoją mękę poznamy lepiej bezgraniczne cierpienie, ból i rozpacz ofiar wykorzystania. Piętno poniżenia i rozpaczy, którym naznaczył ich dzieciństwo i młodość, zatruwając ich całe życie dorosłe. Krocząc śladami Twojego krzyża, chcemy dzielić ich cierpienie i upokorzenie” – cytował bp Libera.

Tu obejrzycie galerię zdjęć z katedry

Została także odmówiona modlitwa przebłagalna za grzechy oraz w intencji ofiar: „Panie, pragniemy stanąć po stronie małych i słabych, pragniemy być czytelnym znakiem Twojego zbawienia, głosem który przepowiada Dobrą Nowinę oraz narzędziem pojednania i uzdrowienia w tym świecie. Dlatego umocnieni wiarą, ożywieni nadzieją i rozpaleni Twoją miłością błagamy: Panie bądź dla nas miłosierny, zmiłuj się nad nami, odwróć swoje oblicze od naszych grzechów i przyjdź nam z pomocą” – powiedział pasterz diecezji płockiej.

Krzyż do czternastu stacji Drogi Krzyżowej nieśli księża: ks. Piotr Marzec – wicedyrektor Szkół Katolickich w Sikorzu, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. dr Marek Jarosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej ks. kan. Szczepan Bugaj, oficjał Sądu Biskupiego ks. kan. dr Tadeusz Kozłowski.

W nabożeństwie uczestniczyli księża pracujący w instytucjach diecezjalnych, seminarium, parafiach Płocka i w jego sąsiedztwie, księża emeryci, siostry zakonne i wierni miasta Płocka.

KAI

Tytuł tekstu - z wpisu bp. Milewskiego na Twitterze

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem