Już za dużo tego, musieliśmy wyjść z domu, żeby pokazać, że młodzi też mają dość tych rządów - mówiło młode małżeństwo, które w sobotni wieczór dołączyło do grupy KOD na Starym Rynku w Płocku. Ludzie znów, jak dzień wcześniej, skrzyknęli się spontanicznie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czytaj: Szli przez starówkę i krzyczeli "Wolne media!". Protestowali przeciw wydarzeniom w Sejmie

W demonstracjach w Warszawie w obronie mediów, którym PiS chce ograniczyć wstęp do parlamentu, biorą udział także płocczanie, którzy specjalnie w tym celu pojechali prywatnie do stolicy. Delegacja lokalnej opozycji zamówiła bus na jutro, żeby dojechać na manifestację pod Trybunałem Konstytucyjnym, która będzie pożegnaniem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Ludzie jednak pilnie śledzą media, także społecznościowe, są w kontakcie z opozycją z innych miast i tak rodzą się inicjatywy, które są jednocześnie realizowane w różnych częściach Polski. Wszystko dzieje się spontanicznie. Wieczorem powstała myśl, by podobnie jak np. w Suwałkach spotkać się o godz. 20 na Starym Rynku, przejść pod biuro parlamentarzystów PiS i zapalić żałobne znicze.

Było kilkanaście osób, do grupy trochę nieśmiało dołączyło młode małżeństwo. - Od dawna mamy dość tego, co się w Polsce pod rządami PiS wyprawia, ale ostatnie wydarzenia w Sejmie to już naprawdę za dużo - tłumaczyła kobieta. - Uznaliśmy, że pora wyjść z domu, pokazać, że także młodzi nie zgadzają się na łamanie prawa i demokracji.

Na Bielskiej, przy siedzibie PiS, protestujący byli dzień wcześniej, okleili drzwi nalepkami z różnymi hasłami. W sobotę nie było już po nich śladu. Demonstranci ustawili więc znicze oklejone kartkami z podobizną Jarosława Kaczyńskiego i napisem: "13 grudnia spał do południa". Zatknęli też w drzwiach chorągiewkę z napisem "Strajk Obywatelski".

- Jutro też się spotkamy o godz. 20 w tym samym miejscu - zapowiadał Andrzej Szuliński z KOD. - I będziemy przychodzili aż do odwołania, aż coś się wreszcie wyjaśni, aż nastanie jakaś normalność. Dziś nic nie można przewidzieć, wszystko jest takie dynamiczne. Kaczyński zgodził się na rozmowy z przedstawicielami mediów, ale jemu już nikt nie wierzy. W niedzielę powrót z Warszawy mamy zaplanowany na godz. 17, więc zdążymy tu przyjść. Ale dobrze, żeby i w Płocku było nas jak najwięcej, bo przecież wiemy, że ludzie są coraz bardziej źli na tę władzę.

Koderzy przygotowali kartki świąteczne, które rozdają mieszkańcom. 100 takich kartek rozdawali w jednej z galerii handlowych. - Kiedyś spotykaliśmy się częściej z niechęcią, ale tym razem ludzie wyjmowali je z kopert, czytali życzenia i opowiadali o swojej irytacji tymi rządami. Pytali, jak się z nami kontaktować, niektórzy chcieli nam dawać pieniądze na naszą działalność, ale my nie zbieramy w ten sposób pieniędzy - opowiadała jedna z kobiet.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Oooo, wstrętny cenzor usnął mój komentarz. A był taki mniej więcej - Spontaniczne zgromadzenie oPOzycji PO Sejmem w dniu 16 grudnia zostało zarejestrowane w warszawskim Ratuszu już 13 grudnia, a więc na pewno było spontaniczne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Komentarze nw posłałem ponownie do PK , Okręgowej. Do PIS, I na Przechowanie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  jerzy.biezan tysiąc pięćset sto dziewięćset setki innych nicków. Śledzicie mnie nawet wpolityce. Wszelkie wasze wpisy, wyjątkowo aroganckie i z bezczelnością, znajdują się w 6 miejscach.Prokuratura Krajowa itd. Wniosek. 11 lat zamiatania pod dywan struktur Organów RP w Płocku , świadczy o jednym . Ani na cal , nie boicie się nikogo i niczego. Stąd wniosek , że ABW , które w teoretycznej Zonie , powinno zakończyć waszą działalność i ingerować udaje , że go nie ma , to mogą być Służby Mosadu. Tak to obieram. To wasze pisanie znane i zabezpieczone w osiadaniu Prokuratora Krajowego, który was nie powstrzymuje. Cytat z Forum Gazety pod nadzorem Moderatora , spółkowicza.........• błędy wasze. No to żeś się doigrał koleś IP: *.adsl.inetia.pl Gość: hihi 03.12.11, 12:43 Odpowiedz Pisałeś do ABW na Żydów, a Oni przekazali swoim przełożonym z MOSAD-u. Pierwsze tego efekty widziałeś na kompie, a teraz dalszy ciąg eliminacji wszelkich śladów po Tobie. Radzę Ci ukryć się gdzieś i żyć tak jakby każdy dzień był ostatnim. Trzymaj się koleś. z własnej woli wybrał sobie najgorsze z możliwych miejsc do prowadzenia wojny antysyjonistycznej czyli forum pełne (wręcz zdominowane przez) późnych wnuków pionierów Syjonizmu, dobrze opłacanych, kadrowych parcowników wiadomej instytucji, kierownaych i ochranianych przez potężną i zasobną organizację i inne marionetkowe organy oraz instytucje będące na jej usługach. Biedny hobbysta powinien poszukać bardziej przyjaznego sobie forum w środowisku narodowo- patriotycznym, narodowo-szowinistycznym, ksenofobiczno-antysemickim i tam się wyżywać otoczony zrozumieniem, przyjaźnią, wyrozumiałością i wsparciem ku chwale Ojczyzny i Nardou oraz jedynie słusznej religi i jej KK w Trójcy je....go. koniec cytatu. A więc widzimy, że nie ważne, jakie plemię rządzi , jest przeciw narodowi polskiemu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  najgorsze jest to-że to nie protest -a próba wydymania obecnej władzy.Szkoda tylko że na trybunie zamiast młodych gniewnych- Radek osmiorniczka,Frasyniuk, Kalisz i jeno Bolka -Wałesy brakuje.Jesli juz ma byćto polski Majdan-to do k...wy mrówki niech to nie będzie wybór miedzy pazernymi chłopcami ze styropianu.Może wreszcie ktos -kto w normalnym spał łózku zajmie sie sprawami Polski-bo ci niedospani chyba nie bardzo maja pomysł.........
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  U mnie pod monopolem większe tłumy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W Sejmie nie było żadnych wydarzeń tylko próba demontażu Państwa jednego plemienia na Państwo drugiego plemienia a rodowód ten sam, Izrael na terenie Polski.
  @czas1.0 czas na egzorcyzmy dla ciebie
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  dlaczego KODziarze kasujecie komentarze? Wolne media? Demokracja? DNO! :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  ...cenzor gazety usunął 4 komentarze pod tym artykułem od dnia wczorajszego. Niestety ale były one obraźliwe w stosunku do ludzi, którzy zauważyli min. wiek "młodzieżówki" protestu... W przekazach medialnych należy stanowczo potępiać nawoływania do konfrontacji siłowych. WOLNOŚĆ MEDIÓW to przede wszystkim promowanie, czegoś co można określić KULTURĄ OSOBISTĄ, a nie "kulturą", którą wprowadzano w latach 80tych ubiegłego wieku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0